Skip to content Skip to footer

Apparatus and Fixture Production

Apparatus and fixtures are manufacturing aids that enable you to manufacture and deliver your products in a high quality, safe and repeatable manner. Although they are often used together, there are distinct differences between the terms apparatus and fixture. Apparatuses are used to control the motion and position of the work package during the operation time. At the same time, it provides accuracy, repeatability and interchangeability in the product while increasing efficiency in the manufacturing of products. Fixtures are used in the manufacturing process or other industrial processes to place work packages in the correct location and hold them in a fixed position. Also, it ensures the continuity of quality and the production of a wide variety of parts with the right properties while reducing production costs. Non-standard fixtures are designed and manufactured for a specific operation taking place on a particular machine used in the production area.

Apparatus and fixtures produced with 3D printing technologies open up new opportunities for production.

3D printing, also known as additive manufacturing, shortens delivery time and reduces production cost with reduced material consumption, increased performance and efficiency compared to traditional manufacturing methods. Production with 3D printing technologies is a very easy process and has a wide range of materials that can meet the requirements of the part. Your apparatus and fixtures can be produced according to your needs with 3D printing technologies.

BMW Fdm Jig Hands Jigs and Fixtures scaled

APPLICATIONS

Assembly Fixtures

Paint Fixtures

Cooling Fixtures

Alignment Fixtures

Welding Fixtures

Drilling / Trimming Fixtures

Apparatus Holders

Masking Fixtures

Oreck Custom Fixture ABS M30 1

ADVANTAGES OF 3D PRINTING

  • 3D printing technologies reduce cost and delivery time while eliminating design limitations for your tool and fixture needs.
  • Choosing 3D printing technologies in apparatus and fixture production offers advantages that traditional manufacturing methods with high cost and uncertain results cannot offer.
  • With our rapid-manufacturing solutions, we can produce apparatus and fixtures for your needs such as positioning, placing, lifting and protection in your production areas.
  • In cases where conventional fixture and apparatus manufacturing is expensive and slow, we can fulfill your needs with the parts we will produce in 3D Printer.
  • You can benefit from additive manufacturing technologies due to both speed and cost advantages in low-life and infrequently used apparatus and frequent product cycles.
  • It is important for our users who carry out R&D activities to prepare apparatus, fixtures, molds and drafts at the right tolerances in order to increase productivity. At this point, our professional 3D printers with very high repeatability come to the rescue.
  • With our FDM, SLS and CNC infrastructures, we can produce rational solutions in many areas.

Tasarım Özgürlüğü

Aparat ve fikstürlerin tasarımları karmaşıklaştıkça imalat sürecinde 3D baskı teknolojilerinin kullanımı neredeyse zorunlu hale gelir. Geleneksel imalat yöntemleri yerine 3D baskı teknolojileri tercih ederek, CNC işleme gibi geleneksel imalat yöntemlerinin karşınıza çıkardığı tasarım kısıtlamalarının ötesine geçebilir, 3D baskının size tanıdığı neredeyse sınırsız tasarım özgürlüğü fırsatlarını değerlendirebilir, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayabilirsiniz.

BMW Jig With Bumper Jigs and
BMW 14 Jigs and Fixtures 1

Daha Sağlam Bileşen Parçaları

Aparat ve fikstürlerin tasarım kısıtlamaları ile karşılaşmadan eklemeli imalat teknolojisi ile üretilebilmesi, montaj süresini gözle görülür oranda azaltır. 3D baskı teknolojilerini kullanarak karmaşık tasarımlarınız tek parça halinde üretilebilir. Böylelikle, geleneksel imalat yöntemlerinin karşınıza çıkardığı kısıtlamaların bir sonucu olan montaj süresi ortadan kalkar ve kısa sürede daha dayanıklı parçalarına sahip olabilirsiniz.

Ağırlık Azaltma

3D baskı teknolojileri ile aparat ve fikstür üretiminin avantajlarından biri de ağırlığı istenilen oranda azaltabilmektir. Dayanıklı plastikler, geleneksel metal kesme süreçlerine mükemmel bir alternatiftir. 3D baskı teknolojileri ile %70’e kadar daha hafif parçalar üretilebilir. Ağır metal parçalara kıyasla hafifleşen parçalar, işçilerinizin üretim alanında parçaları daha rahat bir şekilde hareket ettirebilmesini sağlar. Ayrıca, daha hafif parçalar kullanım kolaylığı sağlarken metal parçalar ile birebir aynı fonksiyonlara sahip olabilir.

BMW 5 Jigs and Fixtures 1
BMW 2 Jigs and

İhtiyaç Sayısı Kadar Üretim

Aparat ve fikstürleriniz, 3D baskı teknolojileri ile ihtiyacınıza göre 1-100 adet arasında üretilebilir. Dijital dosyalara kolay ulaşım imkânımız, ihtiyaç duyduğunuz anda üretim yardımcılarınızı üretmemize izin verir. Ayrıca, bu dosyalar üzerinde kolayca ve hızlıca ihtiyaçlarınız doğrultusunda değişiklikler yapılabilir.

Talaşlı İmalat İhtiyacını Ortadan Kaldırma

Eğer parçalarınız +/- 0.005 veya +/-0.0015 inç aralığında veya daha büyük aralıkta tolerans ile tasarlanmış ise, parçalarınızı 3D yazıcılardan ek işleme gerek duymadan direkt olarak teslim alabilirsiniz. İhtiyaca ya da isteğe göre, 3D baskı parçalarınıza ardıl işlemler uygulanabilir.

BMW 7 Jigs and
ABS CF10 Fuel Pipe

Kişiselleştirme

Aparat ve fikstürleriniz, her üretim sürecinden önce tasarımcılarınız tarafından istekleriniz doğrultusunda düzenlenen CAD dosyaları sayesinde kolay bir şekilde kişiselleştirilebilir. Fikstürler, her kişisel kullanıcı ve proje ihtiyacı için uygun maliyet ile üretilebilir. Kişiselleştirilmiş imalat yardımcıları, operasyon süreçlerinde iş paketlerini daha iyi kontrol edebilmenizi ve operasyonlarda doğruluğu arttırmanızı sağlar.