Silikon Kalıplama

Silikon Kalıplama, ürün geliştirme süreçlerinizin sonuna yaklaşırken göz önünde bulundurabileceğiniz ekonomik bir üretim yöntemidir.

Silikon Kalıplama yönteminde önce az/orta ölçekli ön seri imalatlarınız veya köprü üretimleriniz için tercih edebileceğiniz ekonomik yöntemlerin sayısı kısıtlıydı. Aynı üründen binlerce üretmek istediğinizde enjeksiyon kalıplama sizin için mükemmel bir çözüm olsa da az adetli ihtiyaçlarınız veya kişiselleştirilmiş üretimleriniz için uygun maliyetli bir çözüm sunmuyordu. Bu nedenle üretimdeki bu boşluğu doldurmak için enjeksiyon kalıp malzemeleri ile eş özelliklere ve fonksiyonlara sahip malzemeleri kullanabilirken takım maliyetlerini ve devir sürelerini azaltmak gerekiyordu. Silikon kalıplama az adetli son kullanım parçaları, kalıpların yetişmediği durumdaki köprü üretimleri, yeni ürünlerin lansmanı, medikal ürünler ve eğitim modelleri, tüketim ürünleri ve daha fazlası için enjeksiyon kalıplamaya en iyi alternatif olarak üretimdeki boşluğu dolduruyor.

Üretim Süreçleri

Silikon kalıplama için soft tool üretim süreci, master modelin oluşturulması ile başlar. Master modelin yüzeyi direkt olarak silikona geçtiğinden dolayı soft toolu şekillendirilmesinde master modelin yüzeyi kritiktir. +90 3B Dijital Fabrikanın tecrübeli ekibi, neredeyse saç teli kalınlığındaki detayları kaybetmeksizin Silikon kalıba aktarır. Bu süreçte kullanılan master modeller, 3D yazıcılarda Polyjet, SLA ya da FDM yöntemleri kullanılarak en kısa sürede üretilir. Yüzey kalitesi, detaylar ve hız açısından en iyi soft toolingi elde etmek için tercih edebileceğiniz katmanlı imalat teknolojileri:

PolyJet 3D Baskı – PolyJet teknolojisi ile master modeller genellikle 16×42 mikron katman kalınlığında, yaklaşık 0.3 mm detay boyutu ile üretilir.

Stereolithography (SLA) – SLA ile üretilen master modellerin katman kalınlığı 80-100 mikron arasında değişir. Detay boyutları 0,3mm’e kadar düşebilir. Bu değerlerin elde edilebilmesi için yüksek çözünürlüklü yöntemlerin kullanılması gerekir.

FDM 3D Baskı– Özellikle büyük ebatlı parçaları ölçüsel kararlılıkta üretebilmek için tercih edilen bir yöntemdir. Katman kalınlığı 120-400 mikron arası değişebilmekte olup, detay boyutları 0,5mm’e kadar düşebilir.

Master modellerin yüksek yüzey kalitesine sahip olması tüm süreçleri hızlandıracağı için PolyJet , SLA ve FDM teknolojileri ile üretilen tüm master modeller, her bir katmanı oluşturulmadan önce uzman denetiminden geçirilmeli ve ardıl işlem ihtiyaçları belirlenmelidir. Master modellere genellikle önce iç-dış kumlama veya zımpara uygulanır; daha sonra astar, boya veya polisaj uygulanabilir.

Hazırlanan master model, bir kutu içinde silikon dökümü ve ardından kürlenme ile sabitlenir. Silikon kürlendikten sonra master model çıkarılır ve nihai ürünü elde etmek için poliüretan malzeme dökülür.

Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Geometri – +90 3B Dijital Fabrika, 20-50 adet arasındaki parça geometrisi karmaşık ve iyi yüzeye sahip parçalar gerektirdiğinde üretimleriniz için silikon kalıplama yöntemini önerir. Enjeksiyon kalıplamada olduğu gibi silikon kalıplama yönteminde de parçaları çıkarabilmek için kalıp ayrım hatları gerekmektedir. İlaveten bu yöntemde yüksek basınç ve sıcaklık yerine vakum altında döküm gerçekleştiği için olası hava kabarcıklarından kurtulacak şekilde kalıpta önlemler alınmalıdır.

Zaman çizelgesi – Hard toolinge geçme zamanınızın geldiğini bildiğiniz fakat parçalara acil ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda, silikon kalıplama sizin için ideal bir çözümdür. Kalıp oluşturulurken ve ilk seriler geliştirilirken, silikon kalıplama yöntemini ürününüzün piyasaya çıkışını hızlandırmak veya gecikmeleri önlemek, müşterilerinizin beklentilerini karşılayabilmek için tercih edebilirsiniz. Silikon kalıplama ile nihai ürünlerin üretimi 5-7 gün gibi kısa süreler içerisinde gerçekleştirilebilirken hard toollar ile bu sürecin tamamlanması haftalar-aylar sürebilir.

Kalıp ömrü – Soft toollar, kalıp ömrü konusunda hard toollar ile yarışamasa da 25-50 adet arasında parça ihtiyaçlarınız için yeterlidir. Hard tooling binlerce hatta yüz binlerce üretebilecek şekilde geliştirilebilir. Basit geometrili, çok fazla karmaşık detay bulundurmayan veya ek komponentler gerektirmeyen enjeksiyon kalıp parçaları makineden çıkar çıkmaz planlanan amaç için kullanılabilir. Ayrıca, hard toollar soft tollara göre daha yüksek sıcaklıklara dayanabilirler. Bu nedenle bazı yüksek sıcaklık gerektiren malzemeler için daha ideal olabilir.

Ardıl işlemler – Silikon kalıplama, ardıl işlemler olmadan pürüzsüz yüzey sağlayabildiği için yüksek yüzey kalitesi gerektiren uygulamalar, kuvvetli insörtler ya da kılavuz gerektiren parçalar için mükemmel bir çözüm olabilir. Silikon kalıplama sırasında insörtlerinizi istenilen yerlere yerleştirerek, sonradan çakılarak yerleştiren insörtlere göre %50-100 arasında insörtlerinizin sağlamlığını arttırabilirsiniz.