Sanat ve Mimari

ANKARA ZİRAAT BANKASI

3b dijital fabrika

Ankara’nın tarihi ve mimari simgelerinden biri haline gelmiş Ziraat Bankası’nın 3D baskı ile maket modeli ni ürettik.

GARANTİ BREMEN MIZIKACILARI

+90 3b dijital fabrika

Garanti Bremen Mızıkacıları maskotlarını en az hassas 3D baskı teknolojimiz olan Polyjet ile 16 mikron hassasiyetinde ürettik.

GARANTİ GALERİ

TURBULENT TOPOLOGİES

3d baskı

Garanti Galeri’nin sponsor olduğu dünyaca ünlü Kanadalı sanatçı Marcos Novak’ın “Türbülanslı Topolojiler” sergisine SLS 3D baskı teknolojisini kullanarak ürettiğimiz parçaları ile destek olduk.

DEMİRDEN DESİGN

Tasarım dünyasının en prestijli uluslar arası ödüllerinden “Red Dot” ı, 2 kez kazanmış olan Demirden Design firması, 2007 Nisan ayında İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen “Tasarımda Türk usulü dokunuş” (“ilk in milano – Turkish touch in design”) konulu fuarda tanıttığı sofra takımı tasarımlarının prototip üretimi için +90’ı tercih etti.

Tasarımlar Demirden Design standında ziyaretçilerin beğenisine sunulacağı için, bilgisayar modelleri ile birebir uyum, ölçüsel hassasiyet ve görsellik kalitesine dair yüksek beklentilerin +90’a iletilmesi ve üç boyutlu çizim modelleri ile render’ların +90’a teslim edilmesi ile çalışmalara start verilmiştir.

İlk etapta, bazı üç boyutlu çizim modellerinin prototipleme teknikleri ile üretilmesine engel olacak nitelikte bazı hatalar tespit edilmiş ve gerek yeniden modelleme yaparak, gerek ise STL tamir yazılımları kullanılarak, bütün bilgisayar verileri prototipleme cihazı ile üretime hazır hale getirilmiştir.

Daha sonra yapılan teknik değerlendirmede, firmanın beklentilerine en uygun çözüm yolunu tespit etmek için alternatifler incelenmiş, ve özellikle görsellik büyük önem arz ettiği için, ardıl işlemlerin (finish işlemleri) kolaylıkla yapılabildiği bir malzeme ve yüzey sunan FDM tekniğinde karar kılınmış ve parçalar en uygun konumlandırmaların belirlenmesinden sonra üretime alınmıştır.

Öte yandan, Demirden Design’ın teslim ettiği render’lardan ve her bir modelin boyanmasını istediği renklerden yola çıkarak, normal RAL kataloglarında bulunmayan bazı renklerin elde edilmesi için özel boya üreticilerinin kataloglarından yararlanılmış ve boyalar tedarik edilmiştir.

Böylelikle, FDM yöntemi ile ABS plastik malzemeden üretilen parçaların görselleştirme çalışmalarına +90 ardıl işlem atölyesinde start verilmiştir.  Öncelikle yüzeylerdeki katman izlerinin yok edilmesi için zımparalama işlemi yapılmış, daha sonra çok ince bir tabaka olarak astarlanan parçalar ikinci zımparalama – macunlama, boyama işlemlerinden sonra son olarak gözlemlenen küçük hataların rötuşlanması ile Demirden Design’a teslim edilmiştir.

RAPSODİ EVLERİ MİMARİ MAKET ÇALIŞMASI

3b dijital fabrika sanat ve mimari

Hızlı prototipleme teknolojileri geliştikçe, bu teknolojilerin uygulama alanları da genişlemektedir. Son yıllarda özellikle medikal ve mimari sektörlerde, bu teknolojinin sunduğu olanaklardan önemli oranda faydalanılabileceği ortaya çıkmıştır.

Bu teknolojilerin mimari uygulamalarda kullanımına ilişkin bir örnek Rapsodi Evleri Mimari Maket Projesi’dir. Bu maket üretiminde, hızlı prototipleme teknolojilerinden önemli oranda faydalanılmıştır. Resimlerde de görülen, toplam 25 apartman bloğundan oluşan ve çevre düzenlemesini de içeren maketin üretimini gerçekleştiren firma ile +90 arasında yapılan ortak çalışma sonucu, özellikle ince detaylar içeren blokların üretiminde PolyJet Hızlı Prototipleme Teknolojisi kullanılmıştır.

Geleneksel maketçilik yöntemleri ile aylarca sürebilecek ve hata payı da içerecek olan bir çalışma, fotopolimer reçinenin UV ışıkla kürlenmesi ile katman katman üretim gerçekleştiren PolyJet tekniği ile birkaç haftalık bir zaman diliminde başarı ile gerçekleştirilmiştir. Bilgisayar ortamında hazırlanan 3D CAD modeller, üretim sürelerinin kısaltılması ve malzeme sarfiyatının azaltılması amacıyla, resimlerde görüldüğü şekilde uygun noktalarından kesilmiş ve bloklar çok parçalı olarak üretilmişlerdir. Parça parça üretilen bloklar, daha sonra birbirine yapıştırılmış ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan bina çatıları da yerleştirilmek suretiyle bloklar boya işlemine hazır hale getirilmişlerdir.

PolyJet tekniğinde sadece 16 mikron kalınlığında katmanlar kullanılmasının bir sonucu olarak, bu teknoloji ile üretilen modeller pürüzsüz ve ardıl işlemler için hazır yüzeylere sahip olmaktadır. Böylece, boya aşamasının da tamamlanmasından sonra, hızlı prototipleme ile üretilen blokların ve geleneksel yöntemlerle üretilen çevre planına ait elemanların mimari proje doğrultusunda yerleştirilmesi ile bir bütünlük elde edilmiştir.

TRINK BOZUK PARA MAKİNESİ

Alışveriş sonunda, kasiyerin müşteriye vereceği para üstünün madeni kısmının ödemesini otomatik olarak gerçekleştirilen Trink Bozuk Para Makinesi, madeni para verme süresini 1 sn gibi çok kısa bir sürede gerçekleştirmek üzerine tasarlanmıştır.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından desteklenen projenin yürütücülüğünü 4Yaprak firması yapmıştır.

Proje kapsamında, öncelikle bir adet prototip ürün üretilerek tasarım doğrulaması yapılmıştır. Üretilen prototipler kullanılarak tasarımda iyileştirmeler yapılmış ve çeşitli testlerde kullanılmak üzere 20 adet ürün üretilmesine karar verilmiştir. Bu 20 adet ürünün, çeşitli testlerde gerekli fonksiyonellik özelliklerini göstermesi gerektiği ve görsel açıdan da son ürüne yakın özellikte olması gerektiğinin altı çizilmiştir.

Üç boyutlu bilgisayar çizimleri 4Yaprak firması tarafından temin edilen makinenin 20 adet üretimi için 2 yöntem izlenmiştir. Birinci yöntemde, haznedeki bozuk para miktarının görülebilmesi ve kontrol edilebilmesi için şeffaf olarak üretilmesi talep edilen para çantası kapağı, ön kapak, arka kapak ve paraların boşaltıldığı çanak parçalarının silikon kalıpları yapılmış ve bu kalıplara PoliÜretan malzeme basılmıştır. Bu parçaların görsellik seviyesi de önemli olduğu için, parçalara belirtilen RAL kodlarında boya çalışması yapılmıştır. Her bir makine için toplam 8 adet, 20 makine elde etmek için ise 160 adet üretilmesi gereken, nispeten daha küçük ölçülerdeki solenoid tutucu kutuları ve para seviyesi belirleme mekanizmaları içinse, FDM sistemi ile, PC-ABS malzeme kullanılarak “hızlı imalat” (Rapid Manufacturing) yöntemi ile üretim yolu izlenmiştir.

Parçalar üretildikçe gruplanarak montaj kontrolü yapılmıştır. Üretilen makineler üzerinde gerekli testler yapıldıktan sonra, çeşitli alışveriş noktalarında denenmek üzere sistem kurulumları yapılmış ve makineler gerçek ürün olarak işlev görmüşlerdir.

ARCELORMİTTAL DÖKÜM FABRİKASI

sanat ve mimari 3d baskı

ArcelorMittal’in Kazakistan’daki fabrikasının döküm hattı için ürettiğimiz maketi ile projelerine destek olduk. Döküm hattı maketinde 3D Baskı teknolojilerimizden FDMMetal Lazer SinterlemePOLYJET ve SLS‘i kullandık. Ürünün görsel boyası için ardıl işlem uyguladık.

DEFNE KOZ – LAMBA

3b dijital fabrika

Defne Koz’un SOLIDAIR Koleksiyonu’nun içeriğindeki aydınlatma ürünlerini 3D baskı teknolojilerimizden SLS (Selective Laser Sintering)ile ürettik.