SAC ŞEKİLLENDİRME KALIBI

Hydroforming, genellikle havacılık ve otomotiv endüstrisinde düşük hacimli parça üretimleri için yaygın olarak kullanılan sac metal parçaların şekillendirilme yöntemidir. Uçak gövdesi, motor bileşenleri, süspansiyon bileşenleri, radyatör, gösterge paneli destek kirişleri gibi savunma, havacılık ve otomotiv endüstrisinde kara veya hava taşıtlarında hasar alan parçaların yerine tek seferlik yeni parça üretimi için kullanılan bir yöntemdir.

Alüminyum, pirinç, karbon alaşımlı çelik veya paslanmaz çelik sac metalleri yüksek basınç yardımı ile hydroforming kalıbın şeklini alarak sac şekillendirme işlemi gerçekleşir.
Geleneksel imalat yöntemleri ile hidroforming kalıpları CNC ile üretilmektedir. Ancak işletmeler için uzun teslim süreleri ve yüksek maliyet nedeniyle alternatif kalıp üretim yöntemleri araştırılma sürecine geçilmiştir.

Çözüm olarak FDM teknoloji ile sac şekillendirme kalıpların üretilmesi zaman içerisinde endüstride yerini almış olup, başarılı sonuçlar vermiştir. FDM bu zorlukları hafifleten ve şirketlerin bir hafta gibi kısa bir sürede araç tasarımından üretime geçmesine yardımcı olan alternatif bir yöntemdir.