FDM (Fused Deposıtıon Modelıng) Teknolojisi

FDM TEKNOLOJİSİ NEDİR

Prototip üretimi ya da hızlı prototipleme (rapid prototyping) için farklı malzeme ve tasarımsal özellikleri göz önünde bulundurduğumuzda, kullandığımız 3D yazıcı teknolojilerimiz de değişiyor. FDM (Fused Deposition Modeling) teknolojisi, Polyjet teknolojisi, SLS (Selective Laser Sintering) teknolojisi ve DMLS (Direct Metal Laser Sintering) teknolojisi, +90 3B Dijital Fabrikamızda kullandığımız 3D yazıcı teknolojilerimiz. Günümüzde en yaygın ve dünya üzerinde en fazla kurulu sisteme sahip eklemeli imalat teknolojisi olan FDM teknolojisi, 3 boyutlu baskı çözümlerimizin (3D yazıcı teknolojilerimizin) başında geliyor.

Peki, FDM nedir? FDM (Fused Deposition Modeling) teknolojisi; profesyonel bir 3D yazıcıda filament halinde olan gerçek mühendislik malzemesinin nozzle’da (başlıkta ya da kafada) yarı eriyik hale gelerek, üretim tablasına katman katman dökülmesiyle 3D modeli (prototipi ya da parçayı) inşa eden bir 3D yazıcı teknolojisidir.

FDM (Fused Deposition Modeling) teknolojisi ile üretilen parçaların üzerine boyama, parlatma ve kaplama gibi ardıl işlemleri uygulayabiliyoruz.

FDM (Fused Deposition Modeling) eklemeli imalat çözümümüz ile başta otomotiv, beyaz eşya ve savunma sanayi olmak üzere farklı sektörlerin prototip üretimi | hızlı prototipleme, az adetli üretim, fonksiyonel parça ve doğrudan son kullanıcı parça gereksinimlerini karşılıyoruz.

FDM Teknolojisi ile Hızlı Prototipleme:
Termal, kimyasal ve mekanik testlere dayanabilecek bir prototipe ihtiyacınız olduğunda, FDM teknolojisinden başka bir çözüm aramayın! FDM teknolojisi ile hızlı prototiplemede (rapıd prototypıng), ürün geliştirme aşamasında parçalarınızın performansını geleneksel yöntemlerden çok daha hızlı ve daha uygun maliyetlerle test edebilirsiniz.

3D Yazıcı’da FDM Teknolojisi ile Acil Parça Üretimi Nasıl Yapılır?  


FDM Malzemeleri ve Özellikleri

FDM teknolojisinde kullandığımız malzeme ve özelliklerini aşağıdaki butona tıklayarak sizler için hazırladığımız tablodan inceleyebilirsiniz.

Tasarım Rehberi

FDM teknolojisi ile tasarım sürecinde size yardımcı olabilecek tasarım rehberini aşağıdaki butona tıklayarak inceleyebilirsiniz.

FDM’DE MUHTEŞEM TASARIMLAR İÇİN ÖNERİLERİMİZ!