KAVRAMSAL PROTOTİPLEME

Eklemeli İmalat teknolojileri uygulama alanlarından biri olan kavramsal prototipleme; otomotiv, medikal, uzay & havacılık, tüketim ürünleri ve eğitim başta olmak üzere birçok sektöre yönelik harika fikirlerinizi başarılı ürünlere dönüştürmenin hızlı, kolay ve uygun maliyetli bir yoludur. En yeni fikirlerinizi test etmek için ve seri üretime başlamadan önce ürününüzün performansını ölçmek için, kavramsal prototipleme ile çözümleri tekrarlanabilir yüksek hassasiyetli ürünler üretebilme ve test edebilme imkanı sunmaktadır. Böylece ürünlerinizin pazara her zamankinden daha hızlı girmesini sağlayabilirsiniz. Hızlı prototipleme ile maliyetli olabilecek üretim sonrası beklenmedik sorunlar olmadan, başarılı bir nihai ürünle projelerinizi zamandan tasarruf ederek ilerletebilirsiniz.

Kavramsal prototipleme başlangıç aşamasında olan tasarımlarınızı, hızlı bir şekilde tekrarlayabildiğiniz bir süreçtir. Bu sayede tasarımcılar deneme–yanılma aşamasında iken, ürünlerinde form ve boyut gibi süreçlerini hesapladığı ve mükemmel ürüne en düşük maliyetle ulaşabildiği aşamadır.

3D baskı teknolojilerinin en ileriden biri olan Polyjet ile birden çok rengi ve malzemeyi aynı parça üzerinde birleştirebilir doluluk oranına müdahale ederek hafif modeller üretebilirsiniz. Ayrıca çeşitli tesktürler, gerçekçi yüzey özelliklerine sahip modellere sahip olabilirsiniz.

Geleneksel üretim yöntemlerinde olduğu gibi herhangi bir kalıba ihtiyaç duymadan 3D baskının tasarım özgürlüğüyle dilediğiniz geometride doğrudan CAD tasarımınızdan modeller üretebilirsiniz. Artık parçalarınızı kalıba uyarlayarak ya da makinanızın verebileceği geometriyi düşünerek kısıtlı tasarımlar oluşturmak zorunda değilsiniz. Geleneksel üretim yöntemlerinin sunabileceğinden çok daha hızlı ve uygun maliyetlerle görsellik ve fonksiyonelliğin bir arada olduğu ürünler protototip ürünler üretebilirsiniz.

Uygulamalar

  İLHAM KAYNAĞI: 3D baskı ile hayalinizdeki ürünü renk, doku, yüzey özellikleri ve mekanik özellikler bütünü ile gerçekçi prototipler üretebilir yeni fikirleriniz geliştikçe ürünleriniz üzerinde hızlı iyileştirmeler gerçekleştirebilirsiniz.

  PAZARA HIZLI SUNMA İMKANI: Seri üretimlerinizin pazara çıkışını beklemek yerine nihai ürününüze gerçek görsellik ve fonksiyonellikte prototipleri fuarlarda yada webinarlarda tanıtımını yaparak pazarlama stratejisi alanında hızlı reaksiyonlar alabilirsiniz.

  HASSAS MİMARİ ÇALIŞMALAR: CAD tasarım ortamında gerçekleştirdiğiniz ölçüsel hassasiyetli detaylara sahip modellerinizi 3D baskı ile gerçeğe dönüştürebilirsiniz.