HASSAS DÖKÜM MODELLERİ

Geleneksel üretim yöntemleri ile döküm modeli üretmek için ilk olarak genellikle alüminyum kalıp üretilir ve plastik enjeksiyon yöntemi ile plastik ve balmumu karışımı model üretimi gerçekleşir. Bu kadar maliyetli kalıp üretimi ve uzun zaman alan süreçler yerine 3D baskı teknoloji sayesinde karmaşık geometriye sahip model üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Hem sadece ürettiğiniz Alüminyum kalıbın geometrisine bağlı kalmazsınız sürekli farklı geometrilerde modeler üretebilirisniz hemde ekstra uzun zaman ve maliyet alan süreçlerden kurtulabilirsiniz. 3D baskı yöntemi ile modeller, özel olarak bir bağlayıcı ve toz halde bulunan PMMA plastik toz partiküllerinin birbirine bağlanması sonucu model parça üretilir. Model malzemesi olarak akrilik bir plastik olan PMMA (polimetil metakrilat) kullanılır ve Voxeljet teknoloji ile modeler 1000 x 600 x 500 mm baskı hacmine kadar çıkabilir.

Balmumu malzemesi 70-90 °C sıcaklığında eriyebilen bir malzemedir. Ayrıca model malzemesinin düşük termal genleşme özelliğine sahip olması önemlidir. Çünkü, model seramik banyosuna batırılarak (sıvı alçı görünümde) modelin çevresinde ince bir tabaka ile kaplanır. Bu seramik tabaka yüksek sıcaklıkta tav fırınlarında sertleşirve modelin geometrik şeklini alır. Bu katılaşma esnasında seramik kabuğun altında bulunan plastik ve balmumu karışımı model malzemenin yüksek fırın sıcaklığında seramik kalıbı çatlatmadan yanıp uçucu özellik sergilemesi beklenir. Sonrasında seramik kalıp fırından çıkartılır ve metal döküm işlemi gerçekleşir.

Avantajları

  Geleneksel üretim yöntemlerine göre uygun maliyetli model üretimi.
  Model üretmek için enjeksiyon kalıp süreçlerine gerek kalmadan süreçte zamandan tasarruf sağlanır. Pahalı enjeksiyon kalıp üretim süreci ortadan kalkar.
  Model geometrisinde duvar kalınlığı 0,6 mm’ e kadar inebilen ince unsurlar üretilebilir.
  600 dpi’ye kadar baskı çözünürlüğü sayesinde kaliteli yüzey özelliklerine sahip model üretebilme imkanı.
  Termal genleşme sorunu yaşamadan yüksek boyutsal doğrulukta döküm işlemi gerçekleşebilir.
  Pürüzsüz yüzey özellikleri için ve epoksi reçine ile yüzey kaplama uygulanabilir.
  Uygun yanıcı özelliği ile fırın sıcaklığından kaynaklanabilecek termal genleşme sorunları yaşanmadan ve seramik kabuki çatlamadan model malzemenin yanarak uçucu özellik seergilemesi.
  3D baskı sırasında bağlayıcı ile herhangi bir reaksiyona girmeyen ve gevşek toz olarak adlandırdığımız plastik toz malzemesi başka üretimler için %100 tekrar kullanılabilir özelliğe sahip kullanım kolaylığı olan bir plastik malzemesidir.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ


PLASTİK MALZEME
Model Malzeme PMMA toz (55µm partikül boyutu) PMMA toz (85 µm partikül boyutu)
Bağlayıcı Türü PolPor B (PPB) PolyPor C (PPC)
Çekme Dayanımı: ≥ 2.0 MPa ≥ 2.0 MPa
%Uzama (Akma Noktası) 1% 1%
Yanma Sıcaklığı: 700 °C 600  °C
Artık Kül İçeriği < % 0.01 < % 0.01
Uygulama Alanı Hassas döküm modeli Hassas döküm modeli
Avantajlar İşlem görmemiş  tozlar üretim için tekrar kullanılabilir Yüksek sıcaklıktaki uçucu özelliği çok iyi
DÖKÜM MODELİ
Katman Kalınlığı Standart 150 µm
Yüzey Çözünürlüğü x,y 600 dpi
Hassasiyet ± 0.4 % (min. ± 0.3 mm)
WAX (BALMUMU) EPOKSİ
Çekme Dayanımı ≥ 2.0 MPa 25 MPa
Yumuşama Sıcaklığı 73°C 80°C
Yanma Sıcaklığı 700°C