APARAT VE FİKSTÜR ÜRETİMİ


Aparat ve fikstürler, ürünlerinizi yüksek kaliteli, güvenli ve yinelenebilen bir şekilde üretmenizi ve teslim etmenizi sağlayan imalat yardımcılarıdır. Genellikle birlikte kullanılmalarına rağmen, aparat ve fikstür terimleri arasında belirgin farklar vardır. Aparatlar, operasyon süresi boyunca iş paketinin hareketini ve konumunu kontrol etmek için kullanılır. Aynı zamanda, ürünlerin imalatındaki verimliliği arttırırken üründe doğruluk, yinelenebilirlik ve değiştirilebilirlik sağlar. Fikstürler, imalat sürecinde ya da diğer endüstriyel süreçlerde iş paketlerini doğru lokasyona yerleştirmek ve sabitlenmiş konumda tutmak için kullanılır. Ayrıca; üretim maliyetini azaltırken kalitenin devamlılığını ve doğru özelliklere sahip çok çeşitli parçaların üretilebilmesini sağlar. Standart olmayan fikstürler, üretim alanında kullanılan belirli bir makinede gerçekleşen belirli bir operasyon için özel olarak tasarlanır ve üretilir.

3B baskı teknolojileri ile üretilen aparat ve fikstürler, üretim için yeni fırsat kapıları açıyor.

Eklemeli imalat olarak da bilinen 3B baskı; geleneksel imalat yöntemlerine kıyasla azalan malzeme tüketimi, artan performans ve verimlilik ile teslim süresini kısaltır ve üretim maliyetini azaltır. 3B baskı teknolojileri ile üretim, oldukça kolay bir süreçtir ve parçanın gereksinimlerini karşılayabilecek geniş bir malzeme yelpazesi sahiptir. Aparat ve fikstürleriniz, 3B baskı teknolojileri ile ihtiyacınıza göre üretilebilir.

Uygulamalar

  Montaj Fikstürleri
  Boya Fikstürleri
  Soğutma Fikstürleri
  Hizalama Fikstürleri
  Kaynak Fikstürleri
  Delme/Trimleme Fikstürleri
  Aparat Tutucular
  Maskeleme Fikstürler

3D BASKININ AVANTAJLARI


  3B baskı teknolojileri, aparat ve fikstür ihtiyaçlarınız için tasarım kısıtlamalarını ortadan kaldırırken maliyet ve teslim süresini azaltır.
  Aparat ve fikstür üretiminde 3B baskı teknolojilerini tercih etmek, yüksek maliyete ve belirsiz sonuçlara sahip geleneksel imalat yöntemlerinin sunamadığı avantajları sunar.
  Üretim alanlarınızda pozisyonlama, yerleştirme, kaldırma ve koruma gibi ihtiyaçlarınız için aparat ve fikstür üretimlerini de hızlı imalat çözümlerimiz ile gerçekleştirebiliyoruz.
  Konvansiyonel fikstür ve aparat imalatının pahalı ve yavaş olduğu durumlarda, 3B Yazıcıda üreteceğimiz parçalarla ihtiyaçlarınızı karşılayabiliriz.
  Düşük ömürlü ve seyrek kullanılan aparatlarda ve sık ürün çevrimlerinde gerek hız gerekse de maliyet avantajı nedeniyle eklemeli imalat teknolojilerinden faydalanabilirsiniz.
Verimliliği arttırmak için doğru toleranslarda aparat, fikstür, kalıp ve taslakların hazırlanması Ar-Ge faaliyetleri yürüten kullanıcılarımız için önemlidir. Bu noktada tekrarlanabilirliği çok yüksek olan profesyonel 3D yazıcılarımız imdada yetişiyor.
  FDM, SLS ve CNC alt yapılarımızla birçok alanda akılcı çözümler üretebiliyoruz.Tasarım Özgürlüğü

Aparat ve fikstürlerin tasarımları karmaşıklaştıkça imalat sürecinde 3B baskı teknolojilerinin kullanımı neredeyse zorunlu hale gelir. Geleneksel imalat yöntemleri yerine 3B baskı teknolojileri tercih ederek, CNC işleme gibi geleneksel imalat yöntemlerinin karşınıza çıkardığı tasarım kısıtlamalarının ötesine geçebilir, 3B baskının size tanıdığı neredeyse sınırsız tasarım özgürlüğü fırsatlarını değerlendirebilir, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayabilirsiniz.

Ağırlık Azaltma

3B baskı teknolojileri ile aparat ve fikstür üretiminin avantajlarından biri de ağırlığı istenilen oranda azaltabilmektir. Dayanıklı plastikler, geleneksel metal kesme süreçlerine mükemmel bir alternatiftir. 3B baskı teknolojileri ile %70’e kadar daha hafif parçalar üretilebilir. Ağır metal parçalara kıyasla hafifleşen parçalar, işçilerinizin üretim alanında parçaları daha rahat bir şekilde hareket ettirebilmesini sağlar. Ayrıca, daha hafif parçalar kullanım kolaylığı sağlarken metal parçalar ile birebir aynı fonksiyonlara sahip olabilir.

Talaşlı İmalat İhtiyacını Ortadan Kaldırma

Eğer parçalarınız +/- 0.005 veya +/-0.0015 inç aralığında veya daha büyük aralıkta tolerans ile tasarlanmış ise, parçalarınızı 3B yazıcılardan ek işleme gerek duymadan direkt olarak teslim alabilirsiniz. İhtiyaca ya da isteğe göre, 3B baskı parçalarınıza ardıl işlemler uygulanabilir.

Daha Sağlam Bileşen Parçaları

Aparat ve fikstürlerin tasarım kısıtlamaları ile karşılaşmadan eklemeli imalat teknolojisi ile üretilebilmesi, montaj süresini gözle görülür oranda azaltır. 3B baskı teknolojilerini kullanarak karmaşık tasarımlarınız tek parça halinde üretilebilir. Böylelikle, geleneksel imalat yöntemlerinin karşınıza çıkardığı kısıtlamaların bir sonucu olan montaj süresi ortadan kalkar ve kısa sürede daha dayanıklı parçalarına sahip olabilirsiniz.

İhtiyaç Sayısı Kadar Üretim

Aparat ve fikstürleriniz, 3B baskı teknolojileri ile ihtiyacınıza göre 1-100 adet arasında üretilebilir. Dijital dosyalara kolay ulaşım imkânımız, ihtiyaç duyduğunuz anda üretim yardımcılarınızı üretmemize izin verir. Ayrıca, bu dosyalar üzerinde kolayca ve hızlıca ihtiyaçlarınız doğrultusunda değişiklikler yapılabilir.

Kişiselleştirme

Aparat ve fikstürleriniz, her üretim sürecinden önce tasarımcılarınız tarafından istekleriniz doğrultusunda düzenlenen CAD dosyaları sayesinde kolay bir şekilde kişiselleştirilebilir. Fikstürler, her kişisel kullanıcı ve proje ihtiyacı için uygun maliyet ile üretilebilir. Kişiselleştirilmiş imalat yardımcıları, operasyon süreçlerinde iş paketlerini daha iyi kontrol edebilmenizi ve operasyonlarda doğruluğu arttırmanızı sağlar.