Vapour Smoothıng ile Enjeksiyon Kalıp Kalitesinde FDM Parçalar

FDM teknolojisi ile üretilmiş parçaların yüzeyinde belirgin katman izleri olabilir. Fakat, parçaların yüzey kalitesi birçok kullanım alanı için yeterlidir. FDM teknolojisi ile üretilmiş parçaların yüzey kalitesini arttırmak için kullanılan çeşitli ardıl işlemler vardır. Zımpara, kumlama, boyama, solvent smoothing (Buhar/Sıvı), mass finishing (Tambur ile yüzey iyileştirme) ve electroplating (Elektroliz ile bakır, nikel, krom kaplama) yüzey iyileştirmenin gerekliği olduğu durumlarda yüzey kalitesini arttırmak için kullanılan en yaygın yöntemlerdir. Zımpara, kumlama ve boyama işlemleri manuel olarak gerçekleştirilen; solvent smoothing, mass finishing ve electroplating ise otomize gerçekleşen yöntemlerdir.

Ardıl işlemler ile parçaların yüzey kalitesi arttırılabilir, parçalarda daha pürüzsüz yüzeyler elde edilebilir ve fonksiyonel prototiplerin daha iyi çalışması sağlanabilir. Ardıl işlemler ile yüzey kalitesi arttırılan FDM parçaları, konsept model veya son kullanıcı ürünü olarak kullanılabilir. FDM teknolojisi ile üretilen fonksiyonel prototipler, konsept modeller ve son kullanıcı ürünleri için genellikle çeşitli yüzey iyileştirme yöntemleri tercih edilebilir. Silikon kalıplama, kum kalıba döküm, thermoforming ve hassas döküm işlemlerinden önce, üretimde yardımcı eleman olarak kullanılacak master modellerin ve maçaların yüzeylerini hazırlamak ve FDM parçalarının yüzeylerini astar ve macun uygulaması, boya, kaplama gibi işlemlere hazırlamak için genellikle çeşitli yüzey iyileştirme yöntemleri kullanılabilir.

Yüzey iyileştirme yöntemlerinden kısaca bahsedecek olursak,

+90’da Vapour Smoothıng ile Üstün Yüzey Kalitesi

Vapour smoothing teknolojisine sahip Finishing Touch Smoothing Station, FDM parçaları pürüzleştirmek ve su sızdırmaz hale getirmek amacı ile geliştirilmiştir. ABS-M30, ASA, ABS-plus, ABSi, ABS-M30i ile üretilmiş 330x406x508 mm boyutları içerisindeki tüm parçalara uygulanabilir.

Bu teknoloji ile geleneksel imalat yöntemlerinin yarattığı maliyet ve işçilik gereksinimi olmadan enjeksiyon kalıplama yüzey kalitesine benzer FDM parçaları üretilebilir. FDM parçalarının yüzey kalitesi, 15 kata kadar arttırılabilir. Parçanın yüzey kalitesi iyileştirilirken parça su sızdırmaz hale getirilebilir. Uygulanan buharın bütün yüzeylere etki etmesinden dolayı, homojen bir şekilde yüzey kalitesi arttırılabilir. Mükemmel düzeyde bir yüzey pürüzsüzlüğü elde etmek ve yüksek kalitede sonuçlara ulaşmak için hafif zımpara ile birlikte uygulanabilir. ABS ailesindeki malzemeler ile üretilen FDM parçalarında iyi sonuç vermesine rağmen, PC ve diğer yüksek performans malzemeleri ile üretilen parçalarda iyi sonuç vermeyebilir. ABS-M30 malzeme ile üretilen parçalarda, diğer malzemeler ile üretilmiş parçalara kıyasla daha iyi sonuçlar alınabilir. Yüksek sıcaklık uygulamaları için uygun değildir.

Vapour Smoothing Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 FDM parçalarında üstün yüzey kalitesi elde etmek için kullanılır.

 Tekrarlanabilir ve sürdürülebilir bir süreçtir.

 Parçanın bütün yüzeyleri kimyasal buhar ile homojen olarak pürüzsüzleştirilir.

 FDM parçalarının yüzey kalitesi, 15 kata kadar arttırılabilir.

 Kimyasal buhar, parçayı koruyucu bir kalkan gibi kaplar. Böylelikle parça dış etkenlerden korunur ve ömrü uzar.

 Vapour smoothing uygulanmış parçaların deforme olması, astarlı parçalara kıyasla genellikle daha zordur.

 İlk smoothing işleminden önce parça yüzeyine hafif bir zımpara işlemi uygulandığında daha yüksek bir yüzey kalitesi elde edilebilir.

 Uygulama sonrasında kumlama yapılarak mat yüzey elde edilebilir.

 Parçalar farklı noktalarından asılarak bütün yüzeylerin buhara tabi tutulması sağlanır. Bu durum, aynı zamanda parçada iz kalmaması açından önemlidir.

 Uygulama sonrası parçada bir miktar esneme olacağından az da olsa tırnakların çalışmasına katkıda bulunmaktadır.

 Bir parça için işlem süresi ortalama 1.5 saattir ancak parçanın kemikleşme süresi uygulama sonrasında +1 güne ihtiyaç vardır.

Vapour Smoothing Nasıl Uygulanır?

Uygulama adımları, parçanın özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir! Aşağıda belirtilen uygulama adımları, genel örnekler göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

Smoothing Station, smoothing chamber ve soğuma haznesi olmak üzere iki bölümden oluşur. İlk olarak, parça bir noktasından asılarak soğuma haznesine bırakılır ve yaklaşık olarak 20 dakika bu bölümde bekletilir.Daha sonra, parça smoothing chamber bölgesine alınır ve 20 saniye işleme tabi tutulur.Pürüzlülüğü giderilen parça tekrar soğuma haznesine alınıp 20 dakika sertleşmesi için bekletilir. İstenilen yüzey kalitesine ulaşılana kadar bu adımlar tekrarlanır. İstenilen yüzey kalitesine ulaşıldığında parça tanktan çıkarılır ve tamamen kürlenmesi için 12-18 saat arasında açık ortamda bekletilir.Bir parça için ortalama olarak uygulama süresi 1-1,5 saat arasında değişmektedir.

Vapour Smoothing Sonrası Kalite Kontrol

Genellikle vapour smoothing işleminden önce ve sonra parça üzerinde 3D tarama yöntemi ile 3D data elde edilir. Elde edilen datalar ile sapma analizleri yapılır ve kalite kontrol raporları hazırlanır. Vapour smoothing işleminden sonrasında sapma, genellikle ya çok azdır ya da yoktur. Parçanın asıldığı uçta asılma sebebi ile sapma yaşanabilir.