TRINK Bozuk Para Makinesi

Alışveriş sonunda, kasiyerin müşteriye vereceği para üstünün madeni kısmının ödemesini otomatik olarak gerçekleştirilen Trink Bozuk Para Makinesi, madeni para verme süresini 1 sn gibi çok kısa bir sürede gerçekleştirmek üzerine tasarlanmıştır.

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından desteklenen projenin yürütücülüğünü 4Yaprak firması yapmıştır.

Proje kapsamında, öncelikle bir adet prototip ürün üretilerek tasarım doğrulaması yapılmıştır. Üretilen prototipler kullanılarak tasarımda iyileştirmeler yapılmış ve çeşitli testlerde kullanılmak üzere 20 adet ürün üretilmesine karar verilmiştir. Bu 20 adet ürünün, çeşitli testlerde gerekli fonksiyonellik özelliklerini göstermesi gerektiği ve görsel açıdan da son ürüne yakın özellikte olması gerektiğinin altı çizilmiştir.

Üç boyutlu bilgisayar çizimleri 4Yaprak firması tarafından temin edilen makinenin 20 adet üretimi için 2 yöntem izlenmiştir. Birinci yöntemde, haznedeki bozuk para miktarının görülebilmesi ve kontrol edilebilmesi için şeffaf olarak üretilmesi talep edilen para çantası kapağı, ön kapak, arka kapak ve paraların boşaltıldığı çanak parçalarının silikon kalıpları yapılmış ve bu kalıplara PoliÜretan malzeme basılmıştır. Bu parçaların görsellik seviyesi de önemli olduğu için, parçalara belirtilen RAL kodlarında boya çalışması yapılmıştır. Her bir makine için toplam 8 adet, 20 makine elde etmek için ise 160 adet üretilmesi gereken, nispeten daha küçük ölçülerdeki solenoid tutucu kutuları ve para seviyesi belirleme mekanizmaları içinse, FDM sistemi ile, PC-ABS malzeme kullanılarak “hızlı imalat” (Rapid Manufacturing) yöntemi ile üretim yolu izlenmiştir.

Parçalar üretildikçe gruplanarak montaj kontrolü yapılmıştır. Üretilen makineler üzerinde gerekli testler yapıldıktan sonra, çeşitli alışveriş noktalarında denenmek üzere sistem kurulumları yapılmış ve makineler gerçek ürün olarak işlev görmüşlerdir.