1-5 Adet Parça İmalatı Uygulaması: TEI Uçak Motoru

Uçak motorlarının tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konularında faaliyet gösteren Eskişehir’de yerleşik TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından geliştirilen özgün turboprop motoru TEI-TP-1X, ilk test uçuşunu 04 Nisan 2008 tarihinde TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) tesislerinde başarıyla gerçekleştirmiştir.

Söz konusu motor, TEI mühendisleri tarafından en son teknolojik yöntemler kullanılarak tasarlanmış ve TEI’nin sahip olduğu üretim teknolojileri ve Türkiye’deki diğer teknolojik olanaklar da kullanılarak üretilmiştir.

Bu teknolojik olanaklardan birisini +90’ın verdiği hızlı parça imalatı hizmeti oluşturmuştur. Tasarım doğrulaması amacıyla yüksek ölçüsel hassasiyete ve uçuş testinde kullanılabilmesi için yeterli sağlamlığa sahip olması istenen parçanın modeli +90’a ulaştırılmıştır.

Gereksinimleri ve parça geometrisini değerlendiren +90 ekibi, parçanın FDM tekniği ile, normal ABS’e göre 40%’a varan oranda sağlamlık gösteren, tasarım kontrolü uygulamalarından doğrudan dijital imalata kadar birçok uygulamada kullanılabilen ABS Plus malzemeden üretilmesini kararlaştırmıştır. Üretilen parça üzerinde tasarım ve montaj kontrolü yapıldıktan sonra parça motor üzerindeki yerini almış ve test uçuşunda fonksiyonunu başarıyla yerine getirmiştir. Türkiye’de ilk olduğunu düşündüğümüz bu durum, prototip teknolojilerinin gerçek uygulamalarda kullanımına ilişkin çarpıcı bir örnek teşkil ediyor.