Tarihe Işık Tutan Profesyonel 3B Yazıcı’da Üretilen Proje: SAGALASSOS ANTİK KENT

+90 3B Dijital Fabrika, bünyesindeki profesyonel 3D yazıcıları kullanarak birçok kez modern mimari ve antik kent çalışmaları yaptı. Burdur’da yer alan Sagalassos’un, farklı kültürlere ve tarihi olaylara ev sahipliği yaptığını yapılan kazı çalışmaları gün yüzüne çıkardı. Bu önemli tarihi gelişmeleri dünyaya ulaştıran kazı çalışmaları ise +90 3B Dijital Fabrika tarafından ölümsüzleştirildi.

Nasıl Ürettik?

Projeyi üretim süreci açısından 4 evreye bölebiliriz:

3D Tarama

3D Baskı Mimari Yapılar

CNC İşleme ve Kalıp Zemin

Nihai Ürün

3D Tarama

Sagalassos’un Antik Kent maketinin 3 boyutlu datasına, Leuven Üniversitesi’ndeki VISICS grubunun yapmış olduğu 3D tarama ile ulaşıldı.

3D Baskı Mimari Yapılar

Tiyatro, arena, kilise, tapınak ve binalar gibi yapılardan oluşan mimari yapılar bölümü, SLS teknolojisine sahip profesyonel 3D yazıcıda üretildi.  SLS teknolojisinin kullanılması maliyetten ve zamandan kazandırdı. Geleneksel yöntemle yaklaşık 1,5 ayda üretilebilecek zor geometrik yapılara sahip mimari yapılar bölümü, SLS teknolojisi ile 10 günde üretildi.

CNC İşleme ve Kalıp Zemin

En yüksek ve en alçak noktaları arasında yükseklik farklı 60 cm olan, 1.75 x 2.5 metre boyutlarındaki engebeli araziyi oluşturan zemin kısmının üretiminde farklı işlemler arka arkaya uygulandı. Bu hacimdeki bir model için mukavemet, ağırlık ve tesviye özellikleri düşünülerek, zemin yüksek yoğunluklu köpükten CNC ile işlendi. Bu köpük üzerinden bir kalıp alındı. Kalıba polyester lifleri, yatırma yöntemi uygulanarak 2-3 mm kalınlığında zemin oluşturuldu.

Nihai Ürün

Zeminin modellenmesinde, üst yapıların yapıştırma işlemi sırasında doğru konumlandırılabilmesi için zeminde boşaltmalar yapıldı. Böylelikle, SLS teknolojisi ile profesyonel 3D yazıcıda üretilen mimari yapılar bölümü ve polyester yatırma yöntemi ile üretilen zemin farklı yapıştırıcı ve dolgu malzemeleri ile bir araya getirilerek doğru konumlandırıldı. Zımpara ve macun gibi ardıl işlem çalışmaları ile yüzey iyileştirildi. Nihai üründe bütün yapıların aynı yüzey kalitesine ve dokuya sahip olması amacı ile özel boya uygulandı ve homojen bir doku oluşturuldu.

Sagalassos Antik Kent maket yapımında kullanılan; 3D yazıcı teknolojisi, karmaşık geometrik yapıları ve engebeli olan zemini ile birçok üreticiyi zorlayacak aşamaları, +90 3B Dijital Fabrika tarafından kısa sürede, daha düşük maliyetle, üstün donanımı ve profesyonel tecrübesiyle tamamlandı.