SLS Teknolojisinde Ardıl İşlemler


TÜRARDIL İŞLEMTANIM
ZorunluTemizlemeParçalar üretim haznesinden çıkartılır ve basınçlı hava ile parça üzerindeki bütün tozlar uzaklaştırılır. Yüzeye yapışmış bütün sinterlenmemiş tozlar, kum püskürtme ile yüzey üzerinden temizlenir. Yüzey, zımpara kağıdı gibi pürüzlüdür. Boya ve vernik için en iyi yüzeydir.
Yüzey İşlemleriPürüzsüz Yüzey Daha pürüzsüz bir yüzey dokusu için, prototip cilalanabilir. Cilalanmış parçaya özel bir aparat ile titreşim hareketi yaparak, keskin köşeler yuvarlaklaştırılabilir. İnce detaylı ya da karmaşık özellikli parçalar için önerilmez.
EstetikGörsel Boya Boya işlemi, SLS parçaları renklendirmek için en hızlı ve en düşük maliyetli yöntemdir. SLS parçalar, gözenekli yapısından dolayı boya için idealdir. Parçalar geniş renk yelpazesi olan boya departmanımızda, marifetli ustalarımızın ellerinde renklenir. Sprey boya kullanımı, bütün iç ve dış yüzeylerde tam kapama sağlar.
Vernik3D printer teknolojilerinden SLS ile üretilen prototip parçalar, vernik ile parlatmak için uygundur. Vernik ile metal parlaklığı gibi birçok yüzey görüntüsü elde etmek mümkün. Aynı zamanda; aşınma dayanımı, yüzey sertliği, su geçirmezlik, limit çizgileri ve yüzey üzerindeki lekeler gibi özellikler vernik kaplama ile iyileştirilebilir. Son görünümü elde etmek için; SLS’in gözenekli yapısından dolayı, 1 kalın katman yerine oldukça ince 4-5 ince katman halinde vernik uygularız. Bu yöntemle; kuruma süresi hızlanır, boyanın ve verniğin akma ihtimali azalır.
Fonksiyonellik Su Geçirmezlik
Doğru şekilde sinterlenmiş SLS parçaların, bir miktar su geçirmezlik özelliği vardır. Su geçirmezliği daha da arttırmak için, kaplama uygulanabilir. En iyi sonuçları sağlamak için, özel bir malzeme karışımını parçaya uyguluyoruz.
Metal KaplamaElektrik iletkenliğini ve sertliği arttırmak için; paslanmaz çelik, bakır, nikel (ya da ikisinin alaşımı), altın ve krom ile yüzeyi kaplayabiliriz. Parçalar temizlenir ve malzemenin iletken bir katmanı yüzeye uygulanır. Daha sonra; parçalar, geleneksel metal kaplama işleminden geçirilir.