SİMSOFT – AYDIN YORAN RÖPORTAJI

Eğitim şart diyoruz, bu sebeple eğitim amaçlı ürettiğimiz itfaiye simülatörü hakkında hemen sizleri bilgilendiriyoruz. Sahi, hep bir simülatörleri duyuyoruz da, bu simülatörler nasıl üretiliyor? Kafanızdaki soruların cevabını Simsoft’un Proje Koordinatörü Aydın Yoran Bey ve +90 3B Dijital Fabrika Proje Teknik Yöneticimiz Veysi Cansu Bey ile cevaplıyoruz. Bakalım, proje sürecimiz nasıl geçmiş, bir itfaiye simülatörü nasıl üretilmiş…

1.Merhaba, öncelikle sizi tanımak istiyoruz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Aydın Yoran. 1987 ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezunum. 25 yıl çeşitli kamu ve özel büyük kuruluşların bilgi işlem ve yazılım departmanlarında görevler aldım. Şekerbank’tan emekli olduğumdan beri, yani 5 yıldır Simsoft ’ta simülatör departmanında proje koordinatörü olarak çalışıyorum. Bilmeyenler için kısaca Simsoft’ dan bahsetmek gerekirse; Simsoft, simülasyon sistemleri, askeri yazılımlar ve ciddi oyun uygulamaları ile ilgili araştırma ve geliştirme projeleri geliştirmek amacıyla 2006 yılında kurulmuştur. Bugüne kadar sivil ve askeri kuruluşlar tarafından kullanılan yüzlerce simülatörü geliştirmiş, çeşitli alanlarda geliştirdiği yazılım ürünlerini uluslararası alanda tanınmış müşterilerine teslim etmiştir. Simsoft halen Simülatörler, Savunma ve Havacılık Sistemleri, Görsel Sistemler, Oyun ve Simülasyon, Bilgi Yönetim Sistemleri olmak üzere beş ana grupta faaliyet göstermektedir.

2.+90 3B Dijital Fabrika ile nasıl tanıştınız?

Simsoft’ta şu ana kadar 7-8 projede çalıştım. En büyük projelerimizden biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesi için geliştirdiğimiz itfaiye simülatörü projesiydi. Bu proje kapsamında sizlerle tanışmış olduk. Bu projemizde sürücü ve itfaiye erlerinin bulunacağı tam kabinin ve içerisinde bulunacak kumanda kontrol ve göstergelerin üretiminin yapılabilmesi için bir firmaya ihtiyacımız vardı. Arayışımız sırasında da sizlere ulaştık. Davut Bey ve Oğuzhan Bey ile tanıştık ve projeye sahip çıktılar. Onlarla beraber güzel bir iş çıkardık.

3.Bizimle sürdürdüğünüz “İtfaiye Simülatörü” projeniz ile ilgili biraz detay alabilir miyiz?

6×6 Acil müdahale ve geniş araç dedikleri, Amerika’dan orijinalleri zamanında getirilmiş olan araçların üretimi artık yapılmıyordu ve onların üretimlerinin yapılması gerekiyordu. Bu araçların imalatını ve ön kupa dediğimiz sürücü ve yolcuların oturduğu bölümün yapılması ve temini imkânsız gibi bir şeydi. +90 3B Dijital Fabrika’nın desteği ile araçları yerinde inceledik ve fotoğraflar çektik. Ardından +90 3B Dijital Fabrika’nın profesyonel ekibi devreye girdi ve 3 Boyutlu tarama/ölçümleme cihazlarıyla araca ait kupayı hızlıca bilgisayar ortamında bir modele dönüştürüverdi. Akabinde bildiğim kadarıyla aracın dış ve iç alanındaki far, tampon, direksiyon, elektronik cihazlar gibi her bir üniteyi ayrı ayrı ürün olarak 3B tarama datasından elde ettikleri data üzerinden modellediler.  Sonrasında üretim çalışmaları çok daha hızlı oldu. Birdenbire yüzlerce parça gerek 3B yazıcılarla gerekse de saç-metal ve kompozit malzemelerle hızlıca üretildi.

4.Size göre, +90’nın proje sürecine yaklaşımı nasıldı?

Proje sürecinde +90 3B Dijital Fabrika, sık sık İstanbul Belediyesi’ni ziyaret etti. Onlarla aktif biçimde ilişki halindeydi. Her bir kutunun fonksiyonunu burada çalışan arkadaşlardan öğrendi. Bizlere de düzenli olarak İstanbul Belediyesi itfaiyesi ile ilgili iletişimini aktardı. Projeyi sahiplendi ve bizim de işimiz kolaylaştı.

Aydın Yoran - Veysi Cansu +90 Röportajı

5.+90 3B Dijital Fabrika’nın sizlere projenizde sağladığı avantajlar nelerdir? Bu projede neredeyse +90’nın tüm hizmetlerinden (3D taramadan tutun da 3D yazıcılara kadar) faydalandınız değil mi?

Biraz önce de bahsettiğim gibi +90 3B Dijital Fabrika’dan proje süresince aldığımız destekte, önce bir inceleme ve analiz yapıldı. Var olan araçlar 3 boyutlu optik tarama işlemi ile tarandı. Daha sonra elde edilen nokta bulutu datadan 3D modelleme yapıldı. Kalite kontrol raporu hazırlandı. Parçaların kullanım özelliklerine göre uygun teknolojiler belirlendi ve maliyet karşılaştırılmaları da yapılarak eklemeli imalat ve konvansiyonel imalat yöntemleri ile üretildi. Eklemeli imalat teknolojilerinde FDM, Polyjet, SLS teknolojileri kullanıldı. Konvansiyonel yöntemlerde 5 eksenli CNC ile üretim yapıldı.

6.Bu projenizi normal şartlar altında nasıl ürettirirdiniz? +90 hız ve kalite olarak bu projenize nasıl değer kattı?

Bu tip üretim ihtiyaçlarında dış aksamı benzetebiliyor birçok firma ama iç kısımdaki analog ve dijital cihaz görselleri ve düğme imalatlarını her yerden temin edemiyorsunuz. +90 3B Dijital Fabrika, bu konuda ciddi bir artı değer kattı. Teknik sorunlar yaşadık mı? Bazı durumlarda yaşadık ancak beraber çalışarak hepsini çözdük. Zamanında üretim aldık. Biz sonuçtan memnunuz.

Merve Ulusoy: Ürünlerin kalitesi beklediğiniz gibi oldu o halde, değil mi? Projeyle ilgili sizi tatmin etmeyen bir şey var mıydı?

Yoktu. Aslında son kullanıcı müşterilerimiz de çok beğendi. Çünkü ilk gördüklerinde çok benzetmişsiniz dediler ve şaşırdılar. Benzetmesi zor bir araçtı, standart bir araç da değildi. Özel jantları, armaları ve göstergeleri olan bir araçtı.  Müşterilerimiz de beğendi. Ayrıca, Simsoft ’un CMMI Seviye-3’e dayanan kalite yönetim sistemine göre kabul testlerini gerçekleştirerek kabulümüzü gerçekleştirdik. Uygunsuzluklar tespit edildiğinde de +90 ekibi eksiklikleri hızlıca tamamladılar.

7.“İtfaiye Simülatörü” projesinde +90 ile çalışmak mesleki ve kişisel olarak sizi nasıl tatmin etti?

Daha öncede çeşitli simülatörler yapmıştık ama bu itfaiye simülatöründeki fayda daha büyük oldu. İtfaiye aracı herkesin kullanabileceği bir araç değil ve özel eğitimlere ihtiyaç var. Aracın hızla olay yerine intikal etmesi gerekiyor, aracı park ettiklerinde de işleri bitmiyor. Aracın konumlandırılması gerekiyor. Daha sonra merdivenleri açma bölümüne geçmeleri ve itfaiye çalışanını oraya yönlendirerek, yangının söndürülmesi gerekiyor. Bütün bu aşamalar itfaiye simülatöründe canlandırılıyor ve itfaiye personeline gerçekten büyük fayda sağlıyor. İstanbul Belediyesi itfaiyesi gerçekten zor şartlarda çalışıyor ve bu simülatör eğitimlerinin onlar için gerçekten büyük fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Böyle bir fayda sağlayabildiğimiz için de kendimizi çok mutlu hissediyoruz.

Son olarak, sizlerin bize sormak istediği ya da eklemek istediği herhangi bir şey var mıdır?

Öncelikle çok teşekkür ederiz. +90’nın yapacağı tüm etkinlik ve seminerlere katılmak isteriz. Teknoloji üssünüzde sizleri ziyaret etmek isteriz.

Merve Ulusoy: Biz sizleri her zaman bekliyoruz, biliyorsunuz kapımız sonuna kadar açık. Simsoft için özel bir davet ayarlayalım. Hem teknolojilerimiz hakkında sizleri daha detaylı bilgilendirmiş oluruz, neler yapıyoruz, bizim yeteneklerimiz neler ve daha öncesinde hangi farklı projeleri nasıl uyguladık bunları anlatmış oluruz, hem de teknoloji üssümüzde 3D baskı çıktılarımızı, simülatörlerimizi, 3D tarama cihazımızı görebilirsiniz. Farklı teknolojilerimiz farklı avantajlar sağlıyor bize, artık vites kolunu Polyjet teknolojisine sahip J750 3D yazıcımızla tek seferde birebir aynı doku ve renklerde üretebiliriz. Deneyimlemek sizler için de harika bir seçenek olabilir.

Biz Aydın Bey’e bu keyifli röportaj için teşekkür ediyoruz. Bir simülatör üretiminin proje sürecini de sizlerle paylaşmış oluyoruz… Umarız, yazımız sorularınıza cevap olmuştur.