SIEMENS Üretimi Kişiselleştiriyor

Müşterilerin tek sefere mahsus kişiselleştirilmiş parça için artan taleplerini karşılamaya çalışan Siemens Mobility departmanı, geleneksel az adetli üretim yöntemlerinin yarattığı zaman ve maliyet sorunlarını çözmek için alternatif üretim yöntemlerine ihtiyaç duydu.

FDM teknolojisinin üretim sürecine katılması ile birlikte Siemens, artan kişiselleştirilmiş parça talepleri yüzünden çıkan sorunlarını, 3 boyutlu baskı teknolojileri ile düşük maliyetli olarak hızlı bir şekilde çözdü. Aynı zamanda bu teknolojiler, Siemens ve müşteri için envanter giderlerini de azaltmış oldu. Sonuç olarak Mobility departmanı, müşteri memnuniyetini arttıran esnek üretim yöntemleri ile az adetli üretim taleplerini hızlı bir şekilde karşılayabilir hale geldi.

Eklemeli İmalatın Sağladığı Faydalar

Az adetli üretim için kullanılan geleneksel yöntemlerin yarattığı sorunları, FDM teknolojisini üretime entegre ederek başarılı bir şekilde çözme

FDM 3B baskı teknolojisi ile kişiselleştirilmiş son kullanıcı parçalarının teslim süresinde belirgin bir azalma ve dönüş sürelerinin haftalardan günlere düşmesi

Kurum içinde kullanılan FDM teknolojisinin, gereksiz envanter maliyetlerini azaltarak farklı müşteri talepleri için üretim esnekliği kazandırması

Siemens müşterilerinin parça tekrarı ve kişiselleştirme gibi durumlarda memnuniyetini arttırma

Teknik uzmanlığı ve yenilikçi teknolojileri ile bilinen Siemens AG, müşteri hizmetleri ve güvenirliliğini de başarısına ekleyerek teknik çözümler ve mühendislik açısından dünya lideri konumuna geldi. Almanya’nın Erlangen, Krefeld, Berlin ve Münih şehirlerinde bulunan Siemens Mobility departmanları; karmaşık müşteri talepleri için yenilikçi yöntemler sunarken araçlar ve ulaşım altyapıları için teknoloji geliştiriyor.

Siemens, tek müşteri için iş durumunu SWU Verkehr GmbH projesi ile örneklendirdi. 2000 yılından beri Siemens Mobility, şehir ulaşım servisi sağlayıcıları ile birlikte çalıştı. SWU Verkehr GmbH raylı araçlar yöneticisi Jürgen Spat, ‘’Siemens bizim için güvenilir ve istikrarlı bir partner oldu. Siemens Mobility, ürünlerimiz için bize hem kişiselleştirilmiş üretim imkânı hem de kapsamlı bir tavsiye ve servis paketi sunuyor.’’ dedi.

SWU Verkehr GmbH, Ulm şehrinin içinde 10 tren ile birlikte ulaşım hizmeti sunuyor. SWU Verkehr GmbH, kol dayanağındaki kontrol sistemi için ekstra 3 tuşa ihtiyaç duydu ve Siemens Mobility departmanı, şehir trenindeki sürücü koltuğuna yeni bir kol dayanağı üretmek için zorlayıcı bir yaklaşımda bulundu. Siemens hem SWU Verkehr GmbH’ın hem de başka müşteriler kişiselleştirilmiş parça talepleri için, geleneksel yöntemlere kıyasla zaman ve maliyet tasarrufu sunan Stratasys FDM (Fused Deposition Modeling) 3B yazıcı teknolojisini tercih etti.

FDM 3B Baskı Teknolojisi ile Kişiselleştirilmiş Az Adetli Üretim

Ulm şehrindeki bir tren sürücüsü koltuğu için kol dayanağı üretmek başta karmaşık görünmüyordu. Fakat, geleneksel imalat yöntemleri ile düşünüldüğü kadar kolay olmadı. Eğer parça stokta yok ise; tek bir parçanın üretimi için gereken makineler ve ekipmanlar, yüksek maliyeti göze alarak satın alınmalıdır. Dışarıda bir tedarikçiye yaptırılacak ise; parça üretimi için genellikle pahalı ekipmanlar, enjeksiyon kalıplama, kaynak, frezeleme gibi geleneksel yöntemler kullanıldığı için yüksek maliyet ve zaman sorunu ile karşılaşılır. Tedarikçiye yaptırılan ürün Siemens’e gönderilir, Siemens tarafından parça müşterinin belirttiği özelliklere göre şekillendirilir ve son kullanıcı ürünü müşterinin eline haftalar sonra ulaşır. Bu seçenek sadece uzun bir süreç olmamakla beraber, 10 adetten az sayıda verilen siparişler üretim maliyetini karşılamaz. Bu nedenle Siemens, müşterilerine sipariş alt sınırı koymak zorunda kalır. Üretim sürecinde yaşanan bu sorunlardan dolayı Siemens, FDM teknolojisine yatırım yaptı.

Siemens Mobility ve İş Geliştirme Departmanı’ndan Tina Euginger, ‘’FDM teknolojisini kullanmaya başladığımızdan beri, az sayıda son kullanıcı parçaları için üretim hizmetlerimiz daha esnek ve uygun hale geldi. 3B baskıyı üretimimize dahil etmeden önce, maliyetleri karşılaması için yüksek sayıda üretim yapmak zorundaydık. Ayrıca müşterilerden gelen az adetli parça taleplerini karşılayabilmek için; önceki siparişlerden artan, atılan ya da eskimiş parçaları saklamak zorundaydık. FDM teknolojisi ile birlikte, parçaları müşterilerin ihtiyaçlarına göre tasarlayıp en iyi şekilde üretebiliyoruz. Az adetli son kullanıcı parçalarını haftalardan günlere inen üretim sürecimiz ve uygun maliyet ile üretebiliyoruz.’’ dedi.

Siemens Mobility departmanı için 3B baskı teknolojisi ile tanışmak, sağladığı üretim esnekliği ve müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilme özgürlüğünden dolayı bir dönüm noktasıydı. Siemens Eklemeli İmalat ve Yedek Sorumlusu Michael Kuczmik, ‘’FDM 3B baskı teknolojisi ile kişiselleştirilmiş az adetli parça üretimigerçekleştirmek, müşteri hizmetlerimiz ve tedarik zincirimiz için devrim niteliğindeydi. 3D baskı sayesinde hem talep üzerine sipariş alabiliyoruz hem de müşterilerin ihtiyaçlarını bu süreçte ortaya çıkan gereksiz envanter giderleri olmadan hızlı bir şekilde karşılayabiliyoruz.’’ dedi.

Siemens, FDM teknolojisini kullanarak hem büyük parçaların bile kolayca üretimini gerçekleştirebilmenin hem de Stratasys’in yangın ve zehirlenme için ekstra önlem gerektirmeyen termoplastik malzemelerinin keyfini çıkarıyor. 3D baskı teknolojisi ile üretilmiş hafif ve dayanıklı ulaşım parçaları, test edildikten sonra direkt olarak Ulm trenlerinde kullanılabiliyor.

Müşteri İhtiyaçları için Yinelenebilen ve Hassas Hizmet

Siemens, SWU Verkehr GmbH’a sürücü koltuğu için kol dayanağı üretiminin ötesinde coupler (iki tren vagonu arasındaki bağlantı kapağı) üretiminde de destek verdi. Mobility ekibi; tren burnuna tam uyması gereken, geleneksel imalat yöntemleri ve malzemeleri ile üretilemeyen bir parçanın tasarımı üzerinde de çalışıyor.

Kuczmik’e göre FDM teknolojisi ile Siemens, SWU Verkehr GmbH ve ulaşım endüstrisi ihtiyaç duyduğunda parça geometrilerini kontrol edebilir ve en iyi hale getirebilir. Kuczmik, ‘’Yinelenebilirlik bizim için en önemli noktalardan biri. İleriki tarihlerde müşteri parçanın adapte edilmiş ya da modernleştirilmiş halini isteyebiliyor. FDM teknolojisi ile müşterilerin bizden beklediği bu parçaları her seferinde aynı şekilde üretebilme ve aynı kaliteyi devamlı olarak sağlayabilme imkânı bulduk.‘’ dedi.

Siemens Mobility Satış Temsilcisi ve Müşteri Hizmetleri Sorumlusu Andreas Düvel, ‘’SWU Verkehr GmbH gibi müşteriler işleri için uygunluğu en önemli şey olarak görüyorlar. Şirketin kazanç sağlayabilmesi için tren ve ulaşım hizmetleri gün içinde durmadan devam etmeli ve biz de bu nedenle müşteri bize her ihtiyaç duyduğunda onlara hizmet verebilmek için uygun olmalıyız. Geleneksel imalat yöntemlerini kullanırken sürekli bu sorun ile karşı karşıya kalıyorduk. Fakat, 3B baskı teknolojisi ile özel müşteri gereksinimleri için kişiselleştirilmiş parçaları hızlı ve uygun maliyet avantajı ile üretebiliyoruz. Ayrıca SWU Verkehr GmbH gibi müşteriler, kendi parçalarının tasarım ve üretim sürecine yakından dahil olabiliyorlar. Sürece dahil olabilme imkânı, müşteri memnuniyetimizde de artışa sebep oluyor.’’ dedi ve ‘’Kişiselleştirilmiş eklemeli imalat süresi boyunca maksimum müşteri memnuniyetine ulaştık çünkü müşteriler, aktif olarak kendi parçalarının üretim ve iyileştirme süreçlerine dahil olabildiler. Geleneksel yöntemler ile bu durum asla mümkün olmazdı.’’ diye ekledi.

3B baskı teknolojileri ile ulaşım endüstrisindeki müşterilere parça hizmeti sunmanın ötesinde, Siemens Mobility departmanı internet üzerinden de hizmet vermeye başladı. Bu sayede müşteriler, daha önce 3B baskı teknolojisi ile ürettirdikleri parçalarının aynısına ihtiyaç duyduklarında ya da parça üzerinde değişiklik yapmak istediklerinde internet üzerinden sipariş verip satın alabiliyorlar. Siemens için FDM teknolojisi ile birlikte, müşterilerinin ihtiyaç duydukları şekilde ve zamanda gerçekleşen, talep üzerine sipariş dönemi de başladı.