ŞEFFAF PARÇALAR

Şeffaf yüzey özelliğine sahip ürünler üretmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Polyjet teknolojisi ile şeffaf parçalar üretebiliyoruz.

Mühendislik uygulama ihtiyaçları için ise silikon kalıplama yöntemi hızlı prototipleme, fonksiyonel test, ürün tanıtımları veya kısa sürede az adetli son kullanıcı üretim ihtiyaçları için uygun maliyetli bir çözümdür.

Fonksiyonel prototip üretimlerde renk, ışık kırınımı ve yüzeyin şeffaflık derecesi gibi görsellik testleri ile birlikte dayanıklılık testleri de uygulanabilmektedir. İlk olarak Polyjet ile üretilmiş veya CNC ile işlenmiş mastar modeli kalıp içerisine yerleştirerek poliüretan malzemeyi kalıba döküm işlemi uygulanmaktadır. Oda sıcaklığında vulkanizasyon işlemi gerçekleştikten sonra poliüretan malzeme sertleşerek kalıp haline dönüşür. Daha sonra erkek ve dişi kalıp olarak sertleşen kalıp 2’e ayrılır ve içinden Polyjet veya CNC ile üretilmiş model alınarak kalıp içerisinde yer alan yolluk ve çıkıcılar ile birlikte şeffaf malzeme dökülür.

Şişe, pipet, far camı yada mercek vb. uygulama alanları için optik testler ya da kimyasal sıvı akış testleri için şeffaf parçalar üretilmektedir.

Uygulamalar

  Tıbbi ürünler
  Otomotiv far lambası
  Şeffaf boru
  Sanat & mimari ve çeşitli mühendislik çalışmaları