Savunma ve Havacılık

+90 3B Dijital Fabika olarak; ” Ulusal güvenliğe katkı sağladık! “

Vestel-Karayel

+90 3b dijital fabrika

KARAYEL

Vestel’in geliştirmiş olduğu insansız hava aracı Karayel’in prototip parçalarını 3D baskı teknolojilerimiz FDMDMLSPOLYJET ve SLS ile ürettik.

TEI Uçak Motoru

1-5 Adet Parça İmalatı Uygulaması

Uçak motorlarının tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konularında faaliyet gösteren Eskişehir’de yerleşik TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından geliştirilen özgün turboprop motoru TEI-TP-1X, ilk test uçuşunu 04 Nisan 2008 tarihinde TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) tesislerinde başarıyla gerçekleştirmiştir.

Söz konusu motor, TEI mühendisleri tarafından en son teknolojik yöntemler kullanılarak tasarlanmış ve TEI’nin sahip olduğu üretim teknolojileri ve Türkiye’deki diğer teknolojik olanaklar da kullanılarak üretilmiştir.

Bu teknolojik olanaklardan birisini +90’ın verdiği hızlı parça imalatı hizmeti oluşturmuştur. Tasarım doğrulaması amacıyla yüksek ölçüsel hassasiyete ve uçuş testinde kullanılabilmesi için yeterli sağlamlığa sahip olması istenen parçanın modeli +90’a ulaştırılmıştır.

+90 3b dijital fabrika

+90 3b dijital fabrika

UMTAS

Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi

IDEF’17’de sergilenen Roketsan UMTAS (Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi)’ın 3D baskı teknolojilerimiz ve ardıl işlemuygulamalarımız ile maket model – mock-up üretimini yaptık.

+90 3b dijital fabrika

YERLİ TAARRUZ HELİKOPTERİ – ATAK

3b dijital fabrika

ATAK

Yerli Taaruz Helikopteri

Atak helikopterinin ürün geliştirmesinde başta ana savunma sanayi yüklenicileri olmak üzere birçok firmaya farklı seviyelerde 3D baskı ve az adetli üretim hizmeti verdik.

3B Dijital Fabrikamızdaki acil parça servisimiz ve acil hibrit kalıplama servislerimizdeki hizmetlerimizden yararlanıldı.

DEDAS

Havelsan- Dedas

+90 3b dijital fabrika

Denizaltı Dalış Simülatörü

DEDAS

Havelsan’ın yürütmüş olduğu DEDAS projesinin simüle panel üretimini gerçekleştirdik. Projede belirtilmiş olan gerçek denizaltı 3D tarama işleminden geçtikten sonra gerçek boyutlarında simulator ürettik. İç kısımda bulunan 120 farklı elektronik cihaz ve mekanik ürün için gerçek üründeki fonksiyonları yerine getirebilen mekanik tasarım yaptık. Bu tasarımlar üretiminde 3D Yazıcı teknolojilerimizden FDM, DMLS, POLYJET ve SLS‘i kullandık ve simülatör içerisine yerleştirildi. Bu ürünlerin elektronik ve yazılım çözümlerini oluşturduk.

Sıvılı Göstergeler için Hidrolik Kapalı Sistemler
Dümen Sisteminde Kam Mekanizması
Altimetre, Cayro için Dişliler ve Servo Motordan Oluşan Mekanik Tasarım
Aynı Merkezde 3 İbreli Göstergele

+90 3b dijital fabrika

TUSAŞ – HÜRKUŞ

TUSAŞ

HÜRKUŞ

Yerli olarak tasarlanan ve geliştirilen “Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Projesi: Hürkuş” ‘un birçok farklı sistemine ait test prototiplerini 3D baskı teknolojilerimiz FDMDMLSPOLYJET ve SLS ile ürettik.

+90 3b dijital fabrika

EIRS

Early Warning Radar Systems

Aselsan’ın EIRS (Early Warning Radar Systems) projesini yaptık. Bu projede mekanik tasarım yapıldı. Projenin üretimi esnasında 3D Baskı teknolojilerimizden FDMMetal Lazer SinterlemePOLYJET ve SLS‘i kullandık. Ürünün görsel boyası ve kaplaması için ardıl işlemuyguladık.

3d baskı

ATMACA

Elektro Optik Gözetleme Sistemi

Elektro optik gözetleme sistemi Atmaca’nın maket model | mock-up üretimini yaptık. Projemizde 3D baskı katmanlı imalat teknolojileri ve ardıl işlem prosesleri uygulanarak son kullanıcı ürün kalitesinde sonuç elde ettik.

IDEF’17

+90 3B DİJİTAL FABRİKA

ZARGANA

Anti-Drone RF Karıştırma/
Köreltme Sistemi

Aselsan tarafından geliştirilen deniz altı torpido karşı tedbir sistemi Zargana’nın deneme atışları için Maket Model | Mockup üretimi yapıldı. Üretimde RIM (Reaction Injection Molding) kalıp teknolojisi ve poliüretan malzeme kullandık.