Hızlı Prototipleme Nedir?

3D baskı ile hızlı prototipleme; harika fikirlerini başarılı ürünlere dönüştürmek için hızlı, kolay ve daha az maliyetli bir yoldur. Yeni fikirlerini test etmek için konsept modellemeye ihtiyacın var mı? Ürünler için maliyetli kalıplara başvurmadan önce performansını ölçmek için fonksiyonel prototiplemeye ne dersin? +90 3B Dijital Fabrika’dan hızlı prototipleme çözümleri; ürünleri piyasaya hızlı bir şekilde sürebilme imkanı ve üretimde esneklik, test ve düzeltme imkanı tanır.

3D BASKI İLE HIZLI FONKSİYONEL PROTOTİPLER

3B baskı ile hızlı fonksiyonel prototiplemenin avantajları:

  • Geleneksel imalat yöntemlerine kıyasla ürün geliştirme süreçlerinde daha kısa zamanda daha uygun maliyet ile performans testi imkanı
  • Seri üretime geçmeden önce revizyon ve iyileştirme imkanı
  • Kalıp yatırımı yapmadan önce fonksiyon testleri yapabilme
  • Fikirlerinizin gizliliği

+90 3D Dijital Fabrika olarak, çok fonksiyonel prototip ihtiyaçlarınıza çözüm üretiyoruz.

Prototip Üretimi

3 Boyutlu Modelleme ile elde edilen datanın genel fiziksel görünümünü anlamak ya da prototip üretimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hızlı prototipleme (Rapid Prototyping) prototip üretimi, ürün geliştirme aşamasında bilgisayardaki modellerin fiziksel halini elde etmekte kullandığımız bir çözümümüzdür.

10 yılı aşkın süredir Türk sanayisine hizmet verdiğimiz hızlı prototipleme, prototip üretimi alanında, kullanıcılarımızın ürün geliştirme süreçlerine değerler katıyoruz.

FDM Teknolojisi ile Prototip Üretimi

Prototip üretiminiz için 3D printer teknolojilerinden FDM (Fused Deposition Modeling) teknolojisini kullanabiliriz. FDM teknolojisinde gerçek mühendislik malzemelerini filament olarak kullanıyoruz. FDM teknolojisine sahip 3 boyutlu yazıcılarımızda üretim, filament halindeki plastik malzemenin nozzle (başlık)’da eriyik hale gelerek, 3D yazıcı tablasına katman katman akıtılması ile gerçekleşir. Her bir katmanda tabla aşağıya doğru iner ve böylelikle prototipinizi üretiriz. Prototip üretimi sırasında parçanın geometrisine ve tabla üzerinde konumlandırılmasına bağlı olarak destek malzemesi örülmesi gerekebilir. Bu durumda, destek malzemesi özel bir solüsyon tankında çözülür. Prototipinizi kullanacağınız alana göre ardıl işleme de ihtiyaç duyabilirsiniz. Ardıl işlemde, zımpara, macun, astar boya ve boya gibi uygulamalar yapılır.

Polyjet Teknolojisi ile Prototip Üretimi

Prototip üretiminiz için 3D printer teknolojilerinden Polyjet teknolojisini de kullanabiliriz. Polyjet teknolojisinde fotopolimer reçine kullanıyoruz. Polyjet teknolojisine sahip 3 boyutlu yazıcılarımızda üretim, tabla üzerine püskürtülen sıvı reçine halindeki plastik malzemenin UV ışığı yardımıyla katılaştırılarak katman katman birleştirilmesi ile gerçekleşir. Her bir katmanda tabla aşağıya doğru iner ve böylelikle prototipinizi üretiriz. Yüksek ölçüsel hassasiyet ve üst düzey yüzey kalitesine sahip prototip parça ihtiyaçlarınız için 3B yazıcı teknolojilerimizden Polyjet’i tercih ediyoruz.

SLS Teknolojisi ile Prototip Üretimi

3D printer teknolojilerinden SLS teknolojisi ile de prototip üretimi yapabiliriz. SLS teknolojisinde PoliAmid plastik tozu kullanıyoruz. SLS teknolojisine sahip 3 boyutlu yazıcılarımızda üretim, tabla üzerine ince bir katman halinde serilen PoliAmid plastik tozunun yüksek sıcaklık altında lazer gücüyle katılaştırılması ile gerçekleşir. Her bir katmanda tabla aşağıya doğru iner ve böylelikle prototipinizi üretiriz. Menteşe, tırnak, klips gibi hareketli mekanizmalara sahip prototip parça ihtiyaçlarınız için 3B yazıcı teknolojilerimizden SLS’i tercih ediyoruz.

DMLS Teknolojisi ile Prototip Üretimi

3D printer teknolojilerinden metal parça üretimini sağlayan DMLS teknolojisi ile de prototip üretimi yapabiliriz. DMLS teknolojisinde metal tozu kullanıyoruz. DMLS teknolojisine sahip 3 boyutlu yazıcılarımızda üretim, tabla üzerine serilen mikron seviyesindeki metal tozlarının yüksek sıcaklık ve lazer etkisiyle katman katman sinterlenmesi ile gerçekleşir. Her bir katmanda tabla aşağıya doğru iner ve böylelikle prototipinizi üretiriz. Paslanmaz çelik, titanyum, Inconel gibi malzemelerden üretilecek prototip parça ihtiyaçlarınız için 3B yazıcı teknolojilerimizden DMLS’i tercih ediyoruz.

Hızlı Prototiplemenin 7 Mükemmel Avantajı

Konsept Model – Mock-up – Hızlı Prototipleme / Prototip Üretimi
 1.  1-2 iş günü içinde tasarımı hayata geçirme
 2.  Tasarım özgürlüğü
 3.  Tekrarlanabilir hassas toleranslar
 4.  Alternatif teknolojiler (FDM, SLS, PolyJet ve daha niceleri)
 5.  Sınırsız kapasite
 6.  Geniş üretim haznesi 914 x 610 x 914 mm
 7.  Geniş malzeme yelpazesi
Prototip Uygulamaları
7/24

HIZLI PROTOTİPLEME
PROTOTİP ÜRETİMİ
RAPID PROTOTYPING

FONKSİYONEL PARÇA ÜRETİMİ

Ürün geliştirme sürecinin ikinci evresi olan fonksiyonel parça üretimi ya da diğer bir deyişle fonsiyonel prototiplemede, birbirleriyle çalışması gereken mekanizmaları, montaj ara yüzlerinden geçme toleranslarına kadar test edebilirsiniz. ULTEM, ABS M30, PP, PC gibi gerçek mühendislik malzemelerinin sağladığı farklı sıcaklık dayanımı, kimyasal dayanım, yüksek mukavemet vb. özellikler sayesinde ürettiğimiz prototipleri test edebilir, performanslarını analiz edebilirsiniz.

APARAT VE FİKSTÜR ÜRETİMİ

Verimliliği arttırmak için doğru toleranslarda aparat, fikstür, kalıp ve taslakların hazırlanması Ar-Ge faaliyetleri yürüten müşterilerimiz için önemlidir. Bu noktada tekrarlanabilirliği çok yüksek olan profesyonel 3D yazıcılarımız imdada yetişiyor.Üretim alanlarınızda konumlandırma, kaldırma ve koruma gibi ihtiyaçlarınız için aparat ve fikstür üretimlerini de hızlı prototipleme ile gerçekleştirebiliyoruz.

Montaj | Boya | Soğutma | Hizalama | Kaynak | Delme | Trimleme | Maskeleme Fikstürleri

SON KULLANICI ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ

Sizleri büyük maliyetlerden ve uzun zamandan kurtaran 3D yazıcı teknolojileri ile, tasarımlarınızı test etmek ve gözden geçirmek çok kolay! Tüketici ürünlerinde de ürün çeşitliliğinin sağlanması hızlı prototipleme ile mümkün. Ürününüzü daha önce hiç olmadığı kadar hızlı şekilde piyasaya çıkarabilirsiniz.