Tersine Mühendislik Nedir?

 3 boyutlu datası mevcut olmayan ve üretilmiş bir numunesi bulunan ürünlerin 3D tarama (3 boyutlu tarama) ile elde edilen nokta bulutu datasının 3 boyutlu modellenmesi işlemine tersine mühendislik (Reverse Engineering – RE) denir. Tersine mühendislik işlemi, ürün tasarımında revizyona gitme isteği, mühendislik anlamında iyileştirme gereği, rakip ürünlerin performanslarını karşılaştırma talebi ya da ürünü yeniden ürettirme gereksinimi gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

 Tersine mühendislik süreci, parçanın 3D optik tarama cihazı ile taranması ile başlar. 3B optik tarama işleminde parçanın üzerine kesik kesik ışınlar göndererek, tarama cihazı üzerindeki kameralar ile farklı ve çok sayıda poz çekilir. Bu pozlardan sayısal noktalar alınır. 3 boyutlu tarama işleminden elde ettiğimiz data noktasal modeli oluşturur. Bu data üzerinden tersine mühendislik yazılımları kullanılarak kesitler alınır. Bu kesitlerden CAD ortamında 3 boyutlu modelleme çalışmaları ile .igs, .step, solidpart, polysolid, .xd gibi formatlarda yüzey ve katı modeller hazırlanır. Alternatif olarak, karmaşık yapılı modellerde hızlı yüzey çalışmaları yapılarak nokta bulutu oluşturulabilir. Bu uygulama ile kaliteli yüzey elde edilemez fakat hızlı bir şekilde nokta bulutuna en yakın yüzey datası elde edilmiş olur. Müşterinin tercihine göre uygulanan bir yöntemdir. Modellemenizin nasıl yapılacağı parça geometrisine, hassasiyetlere, maliyete veya uygulamaya göre değişir. Nihai haline oluşan datanız artık 3D modelleme (CAD) datanızdır. Bu datayı kullanarak, parçanızı tekrar üretimi yapılabilir.

Tersine Mühendislik Uygulamaları

 Mevcut fiziksel parçalar üzerinden bilgisayar ortamına 3 boyutlu veri aktarma ve data arşivi oluşturulması istenilen durumlarda 3D tarama ve tersine mühendislik çözümlerimizi kullanabilirsiniz.

 Halihazırda kullandığınız makine ya da sistemlerinizin mekanik parçalarınızda sorun yaşamanız dahilinde 3D optik tarayıcımız ile elde edeceğimiz nokta bulutunu kullanarak oluşturduğumuz CAD data imalat yapabileceğiniz gibi 3D yazıcılarımızdan da baskı hizmeti alabilirsiniz.

 Ürün geliştirme çalışmalarınızda muadil ürünlerin performanslarını izleyebilmek ve karşılaştırma yapabilmek için 3D optik tarama hizmetimizden yararlanarak ürünlerin CAD datalarını inceleyebilirsiniz.

 Bilgisayar modeli olmayan nesnelerden tersine mühendislik çalışmalarımızla CAD datalar elde edip, revizyonlarla beraber hızlıca yeni bir ürüne dönüştürebilirsiniz.

 Farklı tedarikçilerden gelen ürünler ile kendi ürünleriniz arasında farklı analizler yapmak için bu tersine mühendislik hizmeti alabilirsiniz.

3D Modelleme için Kullandığımız Yöntemler

Tersine Mühendislik Hizmetini Nasıl Talep Edebilirim?

3btarama@arti90.com adresine parçanızın fotoğrafını atıp, ölçülerini belirterek bizden teklif isteyebilirsiniz.