BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ

Düşük adetli seriler için +90 Dijital Fabrikada RIM tekniğiyle parça üretimi hizmeti vermekteyiz.

RIM yönteminde 2 bileşenli PoliÜretan malzemeyi düşük bir basınç yardımıyla hazırladığımız kalıbın içine dökerek parça üretimi gerçekleştiriyoruz.

RIM yönteminde çok geniş bir yelpazede PoliÜretan malzeme kullanabiliyoruz. Esnek, şeffaf ve ABS, PA, PP gibi birçok malzemeyi simüle eden termoplastikler ile üretimler yapıyoruz.

RIM yönteminde parça geometrisine bağlı olarak bir kalıptan ortalama 100 adet civarında parça alınabilmekteyiz. Bu sayede ilk seviye düşük adetli parça ihtiyaçlarınızı Silikon Kalıplama ile karşılayabiliyorken parça sayılarınız arttığında RIM tekniğiyle üretim hizmeti de sunabiliyoruz.

RIM Kalıp ve enjeksiyon kalıp çoğu mühendis ve tasarımcı tarafından aynı yöntem sanılsada birçok farklılıkları vardır – enjeksiyon kalıplamadan farklı olarak RIM teknikleri, termoplastik olmayan termoset düşük viskoziteli sıvı polimerleri kullanır. Çeşitli kimyasal reaksiyonlar yoluyla bu polimerler, sadece ısıtılmış kalıba enjekte edildikten sonra kalınlaşır ve sertleşir ve sıradan enjeksiyon kalıplamaya göre çok daha karmaşık tasarımlar barındırır. Hammaddeler ve kalıplama teknikleri, istenen ağırlık, mukavemet, yoğunluk ve sertlik özelliklerinin hassas bir şekilde sağlanması için seçilebilir ve hatta özelleştirilebilir.

Sıvı polimerler, tipik bileşenlerden daha az basınç (~ 100 psi) ve daha düşük sıcaklıklara (~ 90 °) ihtiyaç duyduklarından, düşük maliyetli alüminyum kalıplara enjekte edilerek, kullanılan kalıp maliyetlerini düşürür. Kalıplar orta derecede ısıtılır (~ 190 °), ancak elde edilen ekzotermik reaksiyon hızlı bir şekilde malzemeleri ~ 325 ° getirir ve kalıbın içindeki kısmı derhal kürler. Parçanın boyutuna, geometrisine, işlevine ve duvar kalınlığına bağlı olarak kürleme işlemi bir dakikadan birkaç dakikaya kadar değişebilir.

RIM üretim süreci, büyük depolama tanklarında depolanan ve büyük, yüksek basınçlı endüstriyel pompalar tarafından dağıtılan polimer sıvıları (polyol ve izosiyanat) ile başlar. Polimerler, depolama tanklarından, işlenmiş alüminyum kalıp üzerinde çok akışlı bir karıştırma kafasına ve sürekli bir döngü içinde depolama tanklarına geri devir edilir.

Her parça yapıldığı zaman, karıştırma kafasının içindeki bir piston geri çekilmekte, sürekli çevrimi kesmekte ve polimerler daha sonra polimerlerin uygun bir karışımını sağlamak için yüksek bir hızda – yaklaşık olarak 1200 psi – karıştırmaktadır. Elde edilen poliüretan, mikserin basıncını 95-100 psi’ye düşürür.

Reaction Injection Moulding (RIM), enjeksiyon kalıplamaya göre sadece önemli avantajlar sunmakla kalmaz, aynı zamanda vakumla şekillendirme, basınçla şekillendirme ve dökme kalıplama da sunar.

Enjeksiyon kalıplamanın uzun üretim süresi, parça boyutunun genişliği, tasarımın benzersizliği gibi avantajlarına kıyasla, RIM kalıplama tasarım, esneklik ve düşük maliyet avantajları sağlar.