3D Tarama Nedir?

 3D tarama; elle tutulabilir bir objenin bilgisayar ortamı için 3 boyutlu bir temsilinin hızlı, tutarlı ve kolay bir şekilde oluşturulmasıdır. Bir başka deyişle 3D tarama; 3D CAD datası olmayan bir parçanın, CAD datasını oluşturmak için atılan ilk adımdır.

 3D tarama ile elde edilen obje dataları, müşterinin isteğine göre kalite kontrol ve tersine mühendislik uygulamaları özel yazılımlar kullanılarak uygun hale getirilir ya da herhangi bir ek işlem yapılmadan STL, OBJ gibi formatlarda müşteriye teslim edilir.

 +90 3B Dijital Fabrika olarak, sahip olduğumuz farklı lens başlıkları ile bir toplu iğneden bir fabrika kadar farklı boyutlardaki objelerin 3 boyutlu tarama işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz.

3D Tarama ile Çözebileceğimiz Sorunlar

 Yeniden üretmek istenilen ürünün 3D datasının olmaması

 Orijinal tasarımın yetersiz dokümantasyona sahip olması

 Müşterinin ihtiyaç duyduğu ürünün artık üretilmemesi

 Rakip ürünün iyi ve kötü özelliklerinin analizi

 Ürün tasarımında revizyon ihtiyacı

 Orijinal CAD datanın güncel imalat yöntemleri için yeterli olmaması

 Çalışan parçalarda bozulma kontrolü

3D Tarama Süreci

3D Tarama Teknolojisi ile Data Elde Etme

3D datası oluşturulmak istenen obje, optik tarayıcılar ile taranır. İki adet sensörlü kameralar süreci durmadan kayıt altına alırken, özel bir yazılım ile projektör ışınları objenin üstünde gezdirilir. Kameralar, projektör ışınları objenin üzerinde gezindikçe mesafe ve şekil değişikliklerini 3 boyutlu olarak XYZ ekseninde kaydeder. Işınlar, objenin tüm yüzeylerini yakalamak için hareket ettikçe ‘’nokta bulutu’’ olarak adlandırılan milyonlarca nokta halinde bilgisayar ekranından görüntülenir. Oldukça hızlı olan data toplama süreci, saniye başına 750.000 nokta alınarak gerçekleşir.

Uygulamaya Göre Modelleme Seçeneği

Nokta bulut dataları elde edildikten sonra, objenin 3 boyutlu bir temsili oluşturmak için kaydedilir ve birleştirilir. Objenin elde edilen 3 boyutlu datası, çeşitli yazılımlar kullanılarak kalite kontrol veya tersine mühendislik uygulamaları için hazır hale getirilir.

Kalite Kontrol için Nokta Bulut Datası

3D tarama ile elde edilen data, kalite kontrol uygulamalarında esas tasarım datası ile kıyaslama yapmak için kullanılır. Tarama datası ve CAD datasının kıyaslanma sonuçları, renk skalası ile gösterilen sapma raporu olarak müşteriye teslim edilir.

Tersine Mühendislik için CAD Model Oluşturma

Optik tarama, tersine mühendislik uygulamaları için bir objenin 3D datasını elde etme sürecinde kullanılabilecek en hızlı ve en doğru sonuç veren yöntemdir. Özelleştirilmiş bir yazılım ile birlikte parçanın nokta bulutu, parçanın geometrik şeklinin 3D modelini oluşturmak için kullanılır. 3D model, taranan objenin yüksek doğrulukta tekrar üretilebilmesi veya model üzerinde değişiklikler yapılarak hataların düzeltilmesi için kullanılır.

3D Tarama Hizmetini Nerede Alabilirim?

3D tarama hizmetimizi mobil olarak veriyoruz. Yani, 3D tarama hizmetimizi İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kayseri kısacası tüm Türkiye’de kullanabilirsiniz. Uygun ortam şartlarını elde ettiğimiz her alanda, sizlere 3 boyutlu tarama hizmeti verebiliyoruz.

3D Tarama İstanbul

3D Tarama Ankara

3D Tarama Bursa

3D Tarama İzmir

3D Tarama Türkiye