3D Tarama Nedir?

3D tarama elle tutulabilir bir objenin 3D modelinin bilgisayar ortamına aktarılmasıdır. Başka bir deyişle, 3D tarama CAD datası olmayan bir parçanın, CAD datasının oluşturulması için ilk adımdır. 3D tarama sonrasında elde edilen data nokta bulutudur.Mevcut fiziksel parçalar üzerinden bilgisayar ortamına 3 boyutlu veri aktarma ve data arşivi oluşturulması istenilen durumlarda 3B tarama ile çözüm oluşturuyoruz.

Elde edilen nokta bulutu datanın poligon mesh verileri STL, OBJ, PLY, WRL, AOP, ASCII, PTX, E57, XYZRGB gibi farklı formatlarda sizlere iletebiliriz.

3D Tarama Sistemleri

3D Tarama sistemleri 2’ye ayrılır: 3D Lazer Tarama ve 3D Optik Tarama. Her iki sistemde de nokta bulutundan oluşan üçgensel yapı (poligon) olarak tabir ettiğimiz .STL formatında data alınmaktadır. Data 1/1 ölçeğinde, 7-70 mikron hassasiyetinde olup 3D modellemenin ilk aşamasını oluşturur. Optik tarama sistemimiz 5 mpx lensi ile nokta bulutu data verir. Birebir rengini ve ölçülerini istediğiniz bir iş için 3D optik tarama sistemimiz ile çözüm sunuyoruz.

 

3D Tarama Cihazı

3D Tarama Cihazı

3D Tarama

3D Tarama

3D Tarama Çalışma Prensibi

3D Tarama Çalışma Prensibi

3D Tarama Sistemi

3D Tarama Sistemi

Nokta Bulutu Data

3 Boyutlu Tarama Döküm Fabrikası

3 Boyutlu Tarama

3 Boyutlu Tarama Tank

  • 3D Tarama Nasıl Çalışıyor?
    3D tarama işleminde, taranmak istenen parçanın üzerine ışık yansıtılır. Işıklar kesik kesik ve farklı açılardan yansıtılır. Cihaz üzerindeki kameralar bu ışıkla birlikte pozlar çeker. Farklı açılardan çekilen bu pozlar ile milyonlarca nokta elde edilir ki bu da daha önce bahsettiğimiz nokta bulutu datayı elde etmemizi sağlar.

    3D tarama cihazı ile parçaların sadece dış yüzeyleri taranabilir.

    Ayrıca, farklı lens başlıklarımız ile bir toplu iğneden bir fabrikaya kadar farklı boyutlardaki objelerin 3 boyutlu tarama işlemlerini yapıyoruz.

3D Tarama İle Neler Yapabiliriz?

3D datası olmayan ürünü yeniden üretmek

Orijinal tasarımın yetersiz dokümantasyona sahip olması

Ürünün üreticisinin artık bulunmaması, müşterinin bu ürüne ihtiyaç duyması

Elle tutulabilir numunesi bulunan herhangi bir ürünü yeniden üretmek

Rakip ürünün iyi ve kötü özelliklerinin analizi

Ürün tasarımında revizyon ihtiyacı

Orijinal CAD datanın güncel üretim yöntemleri için yeterli olmaması

Çalışan parçalarda bozulma kontrolü

Uzun zamandır üretilmeyen bir parçayı tekrar üretmek

3D Tarama

3D Tarama Hizmetini Nerede Alabilirim?

3D tarama hizmetimizi mobil olarak veriyoruz. Yani, 3D tarama hizmetimizi İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kayseri kısacası tüm Türkiye’de kullanabilirsiniz.

Uygun hava şartlarının sağlanması koşuluyla, 3 boyutlu taramayı iç ve dış mekanda yapabiliriz. Çok güneşli ya da çok yağmurlu bir havada 3D scanner cihazımız tarafından çekilen pozların kalitesi daha düşük olabiliyor.

3D Tarama İstanbul

3D Tarama Ankara

3D Tarama Bursa

3D Tarama İzmir

3D Tarama Türkiye