3 Boyutlu Kalite Kontrol Nedir?

 3 Boyutlu kalite kontrol; 3D optik tarama işleminden alınan nokta bulutu datanın, parçanın var olan CAD modeli ile karşılaştırılması ve oluşan farklılıkların bir rapor olarak sunulmasıdır. 3D tarama datası ile hazırlanan 3 boyutlu kalite kontrol ölçümleme raporu çok hızlı ve çok hassas bir şekilde gerçekleşmektedir. Geometrik ölçü ve toleransların belirlenmesinin istendiği projelerde, bu ölçüler yazılıma tanıtılır. Tanıtılan ölçülerin sayısı ne kadar çok olursa olsun, tüm ölçümler her parça için hızlıca sonuçlandırılabilir.

 CAD datası bulunmayan bir nesnenin, 3D tarama ile elde edilen nokta bulutu datasından yola çıkılarak üretilen prototipinin ne oranda sapma ile imal edildiğini kontrol etmek için 3 boyutlu taramadan faydalanılmaktadır. Geleneksel ölçüm yöntemlerine kıyasla 3D tarama ile bir ürünün %100 oranında kontrolü mümkündür.

 3D tarama sonrasında elde edilen nokta bulutu data ile CAD data karşılaştırılmasıyla yapılan kalite kontrol ile kalıp deformasyonlarından fonksiyonellik testlerine kadar tüm evrelerde çözüm oluşturabilir, kullanıcı inisiyatifinden bağımsız olarak ortaya çıkan sapma ve hataların önüne geçebiliriz.

Kalite kontrol raporumuzu sizlere sunarken var olan sapmalar bir renk skalasında gösterilir. Yeşil olan alanlar sapmanın olmadığını, kırmızı ve mavi olan alanların ise sapma değerlerinin çok yüksek olduğunu gösterir. Kalite kontrol raporunuzda grafikler, resimler ve tablolar olacaktır.

Kalite Kontrol Uygulamaları

 Yaptığınız talaşlı imalat ya da kalıp üretimlerinin doğruluğunu kontrol etmek için 3B optik tarayıcımız ile parça/kalıp üzerinden nokta bulutu data alıp, CAD data ile karşılaştırarak kalite kontrol raporları hazırlayabiliyoruz.

 Üretim hatlarınızdan çıkan ilk parçaların doğruluğunu teyit edip, kalıplarınız ya da üretim hattınızdan emin bir şekilde çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

 Farklı tedarikçilerden gelen büyük bir sisteme ait parçaların montajına başlamadan önce 3B tarama ve kalite kontrol raporları hazırlayıp, işinizin doğruluğundan emin olabilirsiniz.

 Kritik çalışma toleranslarına sahip parçalarınızın ara üretim aşamalarını 3B tarama hizmetimiz sayesinde daha kontrollü ilerletebilirsiniz.

CAD Model ve Ölçüm Datası Karşılaştırması için Kullandığımız Yöntemler

Birleştirme Yöntemleri

Ölçüm Yöntemleri

Kalite Kontrol Raporunu Nasıl Talep Edebilirim?

Öncelikle, 3btarama@arti90.com adresine parçanızın fotoğrafını atıp, ölçülerini belirterek bizden teklif isteyebilirsiniz.

 Elinizde bir ürün var ve CAD datası yok ise

İlk aşamada, parçanız ya da ürününüz mobil olan 3D Tarama sistemimiz ile taranacaktır. İşlem süresi parçanın boyutuna ve detayına göre değişebilir. 3D tarama işleminden elde edilen nokta bulutu datanın 3D modellemesi yapılır. Böylelikle parçanızın dijital ortamda saklayabileceğiniz CAD datası olur. Elde edilen nokta bulutu data ve CAD data; Best-Fit, RPS, 3-2-1, Datum birleştirme gibi yöntemler ile birleştirilir ve GD&T, Comparison Point, 3D Dimension ve 2D Dimension gibi yöntemler ile ölçümler yapılır. Bu işlemler ile, sapmalar ve hatalar kontrol edilir ve 3 Boyutlu kalite kontrol raporunuz size teslim edilmeye hazır hale gelir.

 Parçanızın zaten hali hazırda CAD datası mevcut ise

3D modellemeye gerek kalmaz ve elinizdeki CAD data ile direkt karşılaştırma yapılarak hazırlanan kalite kontrol raporunuz teslim edilir. Elde edilen CAD datanızdan parçanızın tekrar üretimi de yapılabilir. 3D yazıcılarımız ile uygun 3 boyutlu teknoloji ve malzemeyi seçerek, parçanızı üretebiliriz. Yüzey iyileştirmeleri ile üretilen parça istediğiniz renge boyanabilir.