Parkmatik

Silikon kalıplama tekniği sadece ürün geliştirme süreçlerinde değil, birçok uygulamada gerçek ürün üretiminde de kullanılabilmektedir. Özellikle yüksek adetlerde üretilmesi gerekmeyen, sık sık tasarım revizyonu yapılması gereken ürünlerin üretiminde silikon kalıplama çok önemli avantajlar sunmaktadır.

Parkmatik kapağı üretim çalışması bu duruma iyi bir örnek teşkil etmektedir. Otopark girişlerinde karşılaştığımız, bilet almak için üzerindeki düğmeye bastığımız parkmatik sistemlerine olan talep oldukça sınırlıdır. Birçok durumda stok tutmak yerine alınan sipariş doğrultusunda üretim yapılmaktadır. Bu kadar sınırlı bir talebi karşılamak için kalıp yaptırmak mantıklı olmayacağı için, silikon kalıplama tekniği devreye girmektedir.

3D CAD modeli firma tarafından gönderilen kapak parçası ilk olarak FDM tekniği ile üretilmiş ve dış tarafta kalan yüzeylere yüzey iyileştirici ardıl işlemler uygulanmıştır. Bu parçanın master model olarak kullanılması ile silikon kalıp elde edilmiştir.  Silikon kalıplarda döküm malzemesi olarak kullanılan geniş PoliÜretan malzeme yelpazesi içerisinden uygulamaya en uygun malzeme tespit edilmiş ve vakum ortamında dökülerek üretim yapılmıştır. Böylelikle sadece birkaç gün içerisinde ilk teslimatlar yapılabilmiştir. Parça dış yüzeyi üzerine boyama yapılarak görsellik arttırılmış ve ürün montajı yapılmıştır.

Tasarım ile ilgili revizyonlar silikon kalıplama tekniğinde çok kısa bir sürede ve düşük maliyetle ürüne yansıtılabildiği için, silikon kalıplama tekniği bu tip uygulamalarda firmalara çok önemli rekabet avantajı kazandırmaktadır.