Otomotiv

+90 3B Dijital Fabika olarak; ” Bu araçlarla yollara iz bıraktık! “

Ford Türkiye’nin Türk tasarımcıları ve mühendisleri tarafından dizayn edilen %100 elektrikli ve otonom olarak üretilmesi planan ilk yerli konsept kamyonu F Vision’ın ürün geliştirme sürecine 3B baskı teknolojilerimiz ile katkıda bulunduk.

FORD – TOURNEO COURİER

Ford Transit Courier projesinin stil araç geliştirme, prototipleme ve köprü üretimlerinde ön seri parça çözümlerimizle destek verdik.

FIAT – EGEA

Fiat Egea aracının ürün geliştirme çalışmalarında Sedan, Hatchback ve Station Wagon olmak üzere 3 farklı modelin tasarım doğrulama ve prototip süreçlerine değer kattık.

FIAT- FLORINO

Fiat Fiorino aracının ürün geliştirme çalışmalarında proje doğrulama ve prototip süreçlerine değer kattık.

FIAT – U.S.DOBLO

Fiat U.S. Doblo aracının proje doğrulama ve prototip süreçlerinde Tofaş’a destek verdik.

ÜRETTİĞİMİZ  PROTOTİP PARÇALARI

Stil Aşamasında

Aynalar
Kapı Kolları
Ön Farlar
Arka Stoplar
Aksesuar Çitaları
Ön Grill
Reflektörler

Ürün Geliştirme ve Ön Seri İmalat Aşamasında

Ön Tampon ve Alt Kompleleri
Orta ve Alt Konsol Parçaları
Üfleçler
Ön Grill
Kapı Kolları
A, B, C, D Piller Parçaları

ÜRETTİĞİMİZ PROTOTİP PARÇALARI

Ön ve Arka Tamponlar

Radyatör Braketleri

Ön Grill ve Grill Kapakları

Dış Trim Parçaları

Torpido Grubu Parçaları

Havalandırma Kanalları

Klips, Klamens ve Gromet Parçaları

Kapı İç Trimleri

Ön ve Orta Konsol Parçaları

A, B, C, D Piller Parçaları

Koltuk Kapama Parçaları

Ön Farlar ve Arka Stoplar

ÜRETTİĞİMİZ PROTOTİP PARÇALARI

Ön ve Arka Tamponlar

Radyatör Braketleri

Ön Grill ve Grill Kapakları

Dış Trim Parçaları

Torpido Grubu Parçaları

Havalandırma Kanalları

Klips, Klamens ve Gromet Parçaları

Kapı İç Trimleri

Ön ve Orta Konsol Parçaları

A, B, C, D Piller Parçaları

Koltuk Kapama Parçaları

Ön Farlar ve Arka Stoplar

ÜRETTİĞİMİZ PROTOTİP PARÇALARI

Ön ve Arka Tamponlar

Ön Grill ve Grill Kapakları

Dış Trim Parçaları

Torpido Grubu Parçaları

Havalandırma Kanalları

Klips, Klamens ve Gromet Parçaları

Kapı İç Trimleri

Ön ve Orta Konsol Parçaları

A, B, C, D Piller Parçaları

Koltuk Kapama Parçaları

Ön Farlar ve Arka Stoplar

TOURNEO CONNECT ARKA FARININ GELİŞTİRİLMESİNDE +90 KATKISI

+90’ın arka farlarının ürün geliştirme çalışmalarına hızlı prototipleme ve hızlı kalıplama konusunda destek verdiği yeni Tourneo Connect araçları piyasaya çıktı.

Bu tip ürünlerin tasarım ve ürün geliştirme çalışmaları esnasında, şeffaflık ve görsel kalite en önemli parametreler olarak öne çıktıkları için, mevcut hızlı prototipleme teknolojileri kullanılarak istenen görsel kalite elde edilememektedir. Bu noktada +90’ın yıllara dayanan hızlı kalıplama uzmanlığı sayesinde silikon kalıplama tekniği kullanılarak söz konusu parçalar kısa sürede beklenen kalitede üretilebilmiş, ve ürün geliştirme çalışmalarına değerli katkı sağlamışlardır.

Bu proje kapsamında müşteri tarafından sağlanan Tourneo Connect arka farına ait üç boyutlu bilgisayar modelleri incelendikten sonra, yüksek ölçüsel hassasiyet ve yüzey kalitesi ile üretim yapabilen PolyJet teknolojisi kullanılarak, birer adet prototip üretilmiş, bu prototiplerin master model olarak kullanılması ile silikon kalıplar elde edilmiştir. Elde edilen kalıplara PMMA ve kristal PS gibi malzemeleri simüle eder nitelikte, UV direnci ve yüksek şeffaflığa sahip PoliÜretan malzeme dökülerek parçalar elde edilmiştir. Kalıplara dökülen malzemelere renk pigmenti eklenmesi sureti ile talep edilen görsel kalite sağlanmıştır. Üretilen parçalar, çapakları temizlendikten ve ölçüsel – fonksiyonel kontrolleri yapıldıktan sonra müşteriye teslim edilmiştir.

PARKMATİK

otomotivde 3b yazıcı

Silikon kalıplama tekniği sadece ürün geliştirme süreçlerinde değil, birçok uygulamada gerçek ürün üretiminde de kullanılabilmektedir. Özellikle yüksek adetlerde üretilmesi gerekmeyen, sık sık tasarım revizyonu yapılması gereken ürünlerin üretiminde silikon kalıplama çok önemli avantajlar sunmaktadır.

Parkmatik kapağı üretim çalışması bu duruma iyi bir örnek teşkil etmektedir. Otopark girişlerinde karşılaştığımız, bilet almak için üzerindeki düğmeye bastığımız parkmatik sistemlerine olan talep oldukça sınırlıdır. Birçok durumda stok tutmak yerine alınan sipariş doğrultusunda üretim yapılmaktadır. Bu kadar sınırlı bir talebi karşılamak için kalıp yaptırmak mantıklı olmayacağı için, silikon kalıplama tekniği devreye girmektedir.

3D CAD modeli firma tarafından gönderilen kapak parçası ilk olarak FDM tekniği ile üretilmiş ve dış tarafta kalan yüzeylere yüzey iyileştirici ardıl işlemler uygulanmıştır. Bu parçanın master model olarak kullanılması ile silikon kalıp elde edilmiştir.  Silikon kalıplarda döküm malzemesi olarak kullanılan geniş PoliÜretan malzeme yelpazesi içerisinden uygulamaya en uygun malzeme tespit edilmiş ve vakum ortamında dökülerek üretim yapılmıştır. Böylelikle sadece birkaç gün içerisinde ilk teslimatlar yapılabilmiştir. Parça dış yüzeyi üzerine boyama yapılarak görsellik arttırılmış ve ürün montajı yapılmıştır.

Tasarım ile ilgili revizyonlar silikon kalıplama tekniğinde çok kısa bir sürede ve düşük maliyetle ürüne yansıtılabildiği için, silikon kalıplama tekniği bu tip uygulamalarda firmalara çok önemli rekabet avantajı kazandırmaktadır.

FORD – TRANSİT CONNECT

3D

Ford Transit Connect aracının ürün geliştirme ve prototip üretimi çalışmalarına 3D baskı teknolojilerimiz ve acil hibrit kalıplamaçözümlerimizle arka stop, ön far, ve iç trim parçalarının üretimi ile destek verdik.

OPEL – İNSİGNİA

Opel Insignia aracının ürün geliştirme sürecine kapı sızdırmazlık fitillerinin ve kaynaklarının az adetli üretim ürünleri ile destek verdik.

AUDİ – A8

Audi A8 aracının az adetli prototip ihtiyaçları için ön far reflektör ve bezel parçalarını ürettik.

FORD – CARGO

Ford Cargo aracının ürün geliştirme fazında  powertrain plastik parçaları ve iklimlendirme-soğutma grubu ürünlerinin prototiplerini ve az adetli üretimini yaptık.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ: SIZDIRMAZLIK PARÇALARI

otomotiv sektörü

Talep edilen ürün adedi, ürün malzemesi ve yüzey kalitesi nedeni ile hızlı prototipleme tekniklerinin kullanılmasının mümkün olmadığı birçok uygulamada silikon kalıplama tekniği tüm gereksinimleri karşılayabilmektedir.

Otomotiv endüstrisinde kullanılan sızdırmazlık parçaları buna iyi bir örnektir. Cam, kapı ve bagajlarda kullanılan bu sızdırmazlık parçalarının orijinal malzemesi, kauçuk malzemeye benzer özelliklerde, sertlik değeri 50-60 ShA mertebelerinde olan EPDM’dir.

Gerçek üretimde ekstrüzyon ve enjeksiyon kalıplama ile üretilen sızdırmazlık parçaları, prototip araçlarda test edilmek üzere düşük adetlerde üretim ihtiyacı olduğunda (pilot üretim ya da ön seri üretim) silikon kalıplama sunduğu avantajlarla öne çıkmaktadır. Bu tip ihtiyaçlar oluştuğunda, fitil olarak adlandırılan, nispeten basit geometrideki düz parçalar kısa sürede üretilebilecek ekstrüzyon kalıpları ile imal edilebilse de, özellikle köşe bölgelerinde bulunan, form ve geometrisi itibarı ile ekstrüzyon kalıplama ile üretilemeyecek parçalar ancak silikon kalıplama ile üretilebilir.

Öncelikle müşteri tarafından temin edilen üç boyutlu bilgisayar modelleri incelenir. Bazı sızdırmazlık parçalarının karmaşık geometrilere sahip olması ve kalıptan çıkmaya engel olabilecek incelikte kanallar bulunabilmesi nedeniyle, gerek görülüyorsa bazı modellerin çift parçalı olarak üretilip sonradan yapıştırılması kararlaştırılabilir. Buna göre bilgisayar modelleri hazırlanır ve yüksek ölçüsel hassasiyet ve yüzey kalitesi ile üretim yapabilen PolyJet tekniğinde birer adet prototip üretilir.

otomotiv sektörü
otomotiv sektöründe 3d yazıcı

Bu prototiplerin master model olarak kullanılması ile silikon kalıplar elde edilir. Elde edilen kalıba 50-60 SHA değerinde, EPDM malzemeyi simüle eder nitelikte çift komponentli PoliÜretan malzeme dökülür. Dökümler vakum ortamında yerçekimi etkisi ile, ya da düşük basınç altında RIM sistemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Kalıbın fırında bir süre kürlenmesinden sonra kalıp açılarak PoliÜretan parça çıkartılır ve kalıp tekrar kapatılarak ikinci baskıya hazır hale gelir. Üretilen PoliÜretan parçalar, çapakları temizlendikten ve ölçüsel – fonksiyonel kontrolleri yapıldıktan sonra müşteriye sevk edilmek için hazırdır. Bu parçalar daha sonra fabrikada alüminyum prototip kalıplar ile üretilen fitil parçaları ile yapıştırılır ve prototip araçlar üzerine takılarak fonksiyonel testler gerçekleştirilir.

FORD – TRANSİT CUSTOM

Ford Transit Custom aracının arka stop, iç trim ve araç üst profil fikstür parçalarını ürettik.

MERCEDES – TRAVEGO

Mercedes Travego 2 otobüsünün ürün geliştirme fazında kokpit parçalarını az adetli olarak ürettik.

HONDA – CRV

Sis Farı Prototip Parçaları

RENAULT – MEGANE 3

Renault Megane 3 aracının ürün geliştirme sürecinde koltuk kapama ve sırt parçalarını ürettik.