Otomotiv Sektörü: Sızdırmazlık Parçaları

Talep edilen ürün adedi, ürün malzemesi ve yüzey kalitesi nedeni ile hızlı prototipleme tekniklerinin kullanılmasının mümkün olmadığı birçok uygulamada silikon kalıplama tekniği tüm gereksinimleri karşılayabilmektedir.

Otomotiv endüstrisinde kullanılan sızdırmazlık parçaları buna iyi bir örnektir. Cam, kapı ve bagajlarda kullanılan bu sızdırmazlık parçalarının orijinal malzemesi, kauçuk malzemeye benzer özelliklerde, sertlik değeri 50-60 ShA mertebelerinde olan EPDM’dir.

Gerçek üretimde ekstrüzyon ve enjeksiyon kalıplama ile üretilen sızdırmazlık parçaları, prototip araçlarda test edilmek üzere düşük adetlerde üretim ihtiyacı olduğunda (pilot üretim ya da ön seri üretim) silikon kalıplama sunduğu avantajlarla öne çıkmaktadır. Bu tip ihtiyaçlar oluştuğunda, fitil olarak adlandırılan, nispeten basit geometrideki düz parçalar kısa sürede üretilebilecek ekstrüzyon kalıpları ile imal edilebilse de, özellikle köşe bölgelerinde bulunan, form ve geometrisi itibarı ile ekstrüzyon kalıplama ile üretilemeyecek parçalar ancak silikon kalıplama ile üretilebilir.


Öncelikle müşteri tarafından temin edilen üç boyutlu bilgisayar modelleri incelenir. Bazı sızdırmazlık parçalarının karmaşık geometrilere sahip olması ve kalıptan çıkmaya engel olabilecek incelikte kanallar bulunabilmesi nedeniyle, gerek görülüyorsa bazı modellerin çift parçalı olarak üretilip sonradan yapıştırılması kararlaştırılabilir. Buna göre bilgisayar modelleri hazırlanır ve yüksek ölçüsel hassasiyet ve yüzey kalitesi ile üretim yapabilen PolyJet tekniğinde birer adet prototip üretilir.


Bu prototiplerin master model olarak kullanılması ile silikon kalıplar elde edilir. Elde edilen kalıba 50-60 SHA değerinde, EPDM malzemeyi simüle eder nitelikte çift komponentli PoliÜretan malzeme dökülür. Dökümler vakum ortamında yerçekimi etkisi ile, ya da düşük basınç altında RIM sistemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Kalıbın fırında bir süre kürlenmesinden sonra kalıp açılarak PoliÜretan parça çıkartılır ve kalıp tekrar kapatılarak ikinci baskıya hazır hale gelir. Üretilen PoliÜretan parçalar, çapakları temizlendikten ve ölçüsel – fonksiyonel kontrolleri yapıldıktan sonra müşteriye sevk edilmek için hazırdır. Bu parçalar daha sonra fabrikada alüminyum prototip kalıplar ile üretilen fitil parçaları ile yapıştırılır ve prototip araçlar üzerine takılarak fonksiyonel testler gerçekleştirilir.