OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE 3D BASKI KUM MAÇA DEVRİMİ

Temsilciliğini yaptığımız Alman kum yazıcı üreticisi VoxelJet firması, üretim hızında bir devrim yaratıyor. Halihazırda 4*2*1mt’lik üretim alanıyla endüstriyel olarak dünyanın en büyük yazıcısını üreten Voxeljet AG, önümüzdeki dönemde mevcut kum yazıcılardan 10 kat daha hızlı çalışan VJET X ürününü çıkarıyor.  VoxelJet, Alman devi bir otomotiv üreticisi ile yaptığı bir anlaşma itibariyle üreteceği 5 adet yeni nesil VJET X sistemini 2020’ye kadar teslim edecek.

Günümüzde 3D yazıcı teknolojileri birçok farklı sektör tarafından benimsenmiş olsa da 3D baskı teknolojilerini direkt olarak metal ve polimer parça üretiminde bir seri üretim teknolojisi olarak tanımlayabilmemiz için hala birkaç yıl gerekebilir. Öte yandan; 3D baskı teknolojilerinin kalıp üretimi ve kalıplama için henüz yaygın bir şekilde kullanılmamasının, piyasadaki farkındalık eksikliği dışında gerçek bir sebebi yoktur. Yaklaşık 20 yıl önce sürekli olarak teknolojinin sınırlarını zorlayarak geleneksel imalat yöntemlerini değiştirmek üzere yola çıkan VoxelJet, VJET X projesi ile birlikte otomobil seri üretimi için 3D baskı çözümü sunan ilk şirket haline gelmiştir. VJET X, üretimde esnekliği arttırmak ve geleneksel imalat yöntemlerine kıyasla daha karmaşık geometrilerin daha yüksek hızda üretilmesini sağlamak, üretimde performansı ve verimi arttırmak amacı ile tasarlanmıştır. Temsilciliğini yaptığımız VoxelJet, VJET X 3D yazıcı ile 3D baskı işleminin ölçeklenebilirliğini kullanarak büyük ve karmaşık geometrili kum kalıbı ve maçalar üretip eklemeli imalatı bir üst seviyeye çıkarmıştır.  VoxelJet’in 3D baskı maçalar için sunduğu VJET X 3D yazıcı Dünya’nın en güçlü ve entegre eklemeli imalat teknolojisi olarak tanımlanır.

VJET X yeni yüksek hızlı 3D yazıcı serisi, karmaşık kum maçalarının seri üretiminde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. VoxelJet; hassas mekanik, mikro akışkanlar ve malzeme bilimindeki yaklaşık 20 yıllık araştırma ile uzmanlığını kullanarak VJET X 3D printer için daha gelişmiş, güçlü bir baskı kafası ve kaplama ünitesi geliştirmiştir. Bu yeni nesil baskı kafası, önceki modellerden 10 kat daha hızlı bir şekilde çalışarak katman süresini önemli ölçüde azaltmıştır ve katman baskı süresini 4 saniyeye kadar indirebilmiştir. Ayrıca gelişmiş VJET X 3D yazıcılar, döküm işlemi sırasında en yüksek çevresel uyumluluğu sağlayan yeni inorganik bağlama malzemeleri de kullanabilecektir.

3D printer teknolojilerinin önde gelen üreticilerinden olan ve temsilciliğini yaptığımız VoxelJet, 3D yazıcılarla endirekt metal parça üretimleri için çok uygun çözümler sunmaktadır. Hassas döküm tekniği için mum esaslı model üretim sistemleri de geliştiren Voxeljet, kum 3D yazıcılarında bu yeni teknolojisiyle beraber neredeyse konvansiyonel yöntemlerdeki maliyetleri bile yakalamış durumdadır. Voxeljet, geliştirdiği teknolojiyi üretimle entegre ederek dökümhaneleri çok daha rekabetçi seviyeye getirecek ürünler sunmaktadır.