NORMALLEŞME SÜRECİNDE EKLEMELİ İMALAT İLE ŞİRKETLER YENİDEN AYAĞA KALKIYOR
NASIL MI?

Karantinanın sona ermesiyle yavaş yavaş ofise dönüşün yolu açıldı. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çalışanlarınızın sağlığı. Sağlık güvenliğinin kusursuz bir şekilde uygulandığından emin olduktan sonraki hamle, işlere kaldığınız yerden devam etmek ve hız kesmeden üretime başlamak. Şimdi 3D yazıcı teknolojisini kullanarak ikinci aşamayı nasıl hızlı ve pürüzsüz tamamlayabileceğinizi anlatacağız.

Coronavirus nedeniyle herkesin bildiği gibi mevcut iş yapma şeklimiz büyük bir değişim yaşadı. Ancak 3D yazıcılar ile hızlı prototipleme sayesinde ürün geliştirme süreci belirgin derecede hızlandı. Gelin bu sürece birlikte göz atalım.

3D yazıcı kullanarak hazırlanan prototipler
ürün geliştirme sürecinin her aşamasına değer katar


ZAMANDAN TASARRUF EDİN

Konu ürün geliştirme ise vakit nakittir. Özellikle karantina döneminde tasarım değişikliklerini askıya aldıysanız, artık kaybedecek zamanınız kalmamıştır. Tasarım değişikliği geleneksel açıdan bakıldığında oldukça zaman alan bir süreçtir. Ancak Eklemeli İmalat sizi bu zaman kaybından kurtaracak gerçek bir can simididir.

3D yazıcı teknolojisi ile parça geliştirmek hızlı ve basittir. Geleneksel yöntemlerle bir parçayı yeniden tasarlamak için öncelikle yeniden kalıp imal edilmesi ve ardından prototipinin üretilmesi normalde haftalar sürer. Eklemeli İmalat da ise bu süreç bir günden kısa bir sürede çözülebilir. Tek yapılması gereken, orijinal tasarım dosyası üzerinde güncelleme yapmak ve bunu 3D yazıcıya göndermektir. Mühendisler verinin kolaylıkla güncellenip, üreticilerle dijital olarak paylaşılabileceğini bilerek rahat ve verimli çalışırlar. Güncellenen dosya karşı tarafa gönderildikten en fazla birkaç gün sonra tasarımcı, tasarlamış olduğu prototipe fiziksel olarak sahip olabilir.

DÜŞÜK MALİYETLİ ÇÖZÜMLER

Coronavirus sonrası şirketler yaşadıkları ekonomik darboğaz nedeniyle giderlerini azaltmanın peşine düştüler. Üzerine bir de küresel ekonomide yavaşlama gelince, birçok şirketin geliri azaldı. Fakat düşük bütçe, bir şirketi inovasyon hedeflerinden asla alıkoymamalı.

3D yazıcı teknolojisi tasarım özgürlüğü sayesinde inovasyonu mümkün kılar. Mühendisler, geleneksel üretimin aksine, farklı geometrilerde ve iç içe geçen karmaşık parçalar tasarlayabilirler. Bu da parça bazlı ürün maliyetini aşağıya çeken önemli bir unsurdur. Tabii, bir de parçaların topoloji optimizasyonu ile içi boşaltılıp hafifletilmesi ile genel malzeme maliyetinin de aşağılara çektiğini belirtelim. Bu sayede %50’ye varan tasarruf elde edilebilmektedir. Tasarım konusundaki özgürlükler daha önce hiç denenmemiş yeni imkanları ortaya çıkartıp, sorunları farklı şekilde çözmekle kalmayıp, aynı zamanda maliyetleri de düşürür.


Topoloji optimizasyon yapılmış parçalar hem hafif, hem dayanıklı olur

DEĞİŞİK TALEPLERE HIZLI ÇÖZÜMLER

Eklemeli İmalat, mühendislerin değişik teknoloji ve malzeme kombinasyonları ile tasarımlarını optimize edebilmelerini sağlar, Polyjetten FDMe, alüminyumdan ulteme değişik seçeneklerle birçok sektöre değişik çözümler sunar.

Etkili bir prototip, ürün geliştiricilere ürünün son haline dair yüksek hassasiyette bir fikir verebilir. İster formunun incelenmesi, ister renk, isterse parçaların zorlu test süreçlerinden geçmesi olsun, her aşamada mühendisler prototipi gönül rahatlığıyla kullanabilirler. 3D yazıcılar zorlayıcı koşullara, formlara göre prototipler üretir ve üzerlerinde çeşitli testler uygulanabilir. Bu da mühendislerin içlerini rahat ettirecek bir şekilde final tasarımlarını tamamlamalarını sağlar.


3D yazıcı ile elde edilen bir prototip ürünün
son haline dair çok gerçekçi bir fikir verir

ONLINE HİZMETLER

Coronavirüs’ün hayatımıza girmesiyle birlikte interneti daha önce hiç olmadığı kadar yoğun kullanmaya başladık. Evden çalışmak zorunda olanlar ya da uzaktan eğitim gibi konular nedeniyle hem çalışma saatlerimiz şaşıyor, hem de internete bağlılığımız artıyor. 7 gün 24 saat hizmet veren altyapımız sayesinde, özellikle yeniden üretime dönen şirketlerin yaşayabileceği sorunlarda ya da tasarım geliştirme süreçlerinde esnek çözümler sağlıyoruz.

GÜVENİLİR KAPASİTE VE ÇÖZÜMLER

Belirsizliğin ön planda olduğu içinde bulunduğumuz zor günlerde, hangi hizmetleri kesintisiz olarak alabileceğinizi önemlidir. Şu an için tüm dünya COVID-19’a karşı mücadele verirken, herkesin birbirine destek vermesi, ekonominin rahatlamasına da yardımcı olacaktır. Ülke ticari sınırlarının keskinleştiği, tariflerin arttığı bugünlerde, Türkiye içerisinde yeterli kapasitemizle Eklemeli İmalat ihtiyaçlarınızda +90 proje yöneticilerimiz sizinle aynı dili konuşarak, ürününüzü en kısa sürede piyasaya çıkarmanız için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarından kuşkunuz olmasın.