KOSGEB Destekli Tüfek Projesi!

+90 3B Dijital Fabrika olarak, ULTRON Savunma’nın ilk tasarım ürünü olan UNG 12 yivsiz av tüfeği modelinin tasarım doğrulama, mekanik ve fonksiyonellik testlerinde kullanılmak üzere 3 boyutlu yazıcılarımızda prototip üretimlerini gerçekleştirdik. Tasarım doğrulama ve fonksiyonellik testleri için PC-ABS ve ULTEM 9085 malzemelerden 2 farklı prototip ürettik.

Tasarım Doğrulama

FDM teknolojisi ile PC-ABS malzemeden silah üzerindeki tüm plastik parçaları 3B yazıcılarımızda ürettik. Toplamda 17 modelin üretimini gerçekleştirdiğimiz av tüfeğinin, üretiminde en çok dikkat çeken nokta ise en geniş üretim hacmine sahip olan FDM 900 MC’den tüm parçaların yekpare olarak ve doğru konumlandırma ile üretilmiş olmasıdır. Üretilen prototip üzerinden montaj, ergonomi, ön fonksiyon ve hacim testleri yapıldı. Bu testler sonucunda bir dizi iyileştirme ihtiyacı belirdi. Tasarım sahibi Metehan Koçgür’ün açıklaması: “Kullanıcıların nişan aldığı sırada barut ve fişeğin patlama anında oluşabilecek gazlardan etkilenebileceği fark ettik. Böylelikle perdeleme ihtiyacının olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, tetik kısmında kavrama yerinin çok köşeli olmasından dolayı ergonomiyi etkilemesiydi. Nihai üretimde ergonomi tekrardan düşünülerek, tasarım ona göre yeniden revize edildi.”

Mekanik Ve Fonksiyonellik Testleri

Mekanik ve fonksiyonellik testlerinde ise, FDM teknolojisi ile ısı dayanımı ve mukavemeti daha yüksek olan siyah ULTEM 9085 malzemeden av tüfeği modelinin prototipini ürettik. Ürettiğimiz prototip ile atış testlerinde 300-400 atış yapıldı. Prototip tüfekte herhangi bir çatlama ya da zarar görme durumu olmadı. Enjeksiyon kalıptan çıkmış bir parça ile aynı mukavemeti sağlayan 3B yazıcıdan çıkan prototipimiz ayrıca 3 günde üretilerek ciddi bir zaman kazancı da sağlamıştır. Atış testlerinden başarı ile geçen ULTRON Savunma’nın UNG 12 Yivsiz Av Tüfeği, seri üretime geçti.

Metehan Koçgür, sivil ve askeri amaçlı üretilecek yeni silahların hepsinde ULTEM malzemeden yapılmış prototip ile balistik beklentilere karşılık bulunabileceğini ekledi.

IDEF’17’de sergilediğimiz örnek projelerimizden biri olan bu çalışma, (sağ taraftaki prototip ürünümüz, sol taraftaki nihai ürün) ziyaretçiler tarafından fazlasıyla ilgi gördü.