Hava Nemlendirme Cihazı

Kronik solunum yetmezliği olan kişilerin solunumunu rahatlatmak üzere geliştirilen hava nemlendirme cihazı, +90 3B Dijital Fabrika’da FDM teknolojisi ile prototiplendi. Expomed Fuarı’nda sektörle buluşan cihaz, ziyaretçilerden büyük beğeni topladı.

Medikal sektörde faaliyet gösteren Foras’ın tasarlayarak hayata geçirdiği hava nemlendirme ünitesi ile, ALS veya uyku apnesi gibi farklı rahatsızlıklar nedeni ile kronik solunum yetmezliği çeken hastaların özellikle geceleri daha rahat solunum gerçekleştirmeleri hedeflenmiştir.

Nasıl Ürettik?

Tasarımın prototiplenerek geliştirilmesi ihtiyacı ile +90 3B Dijital Fabrika’mıza başvuran Foras yetkililerinin ilettikleri tasarım datalarından yola çıkarak 3B baskıya hazırladığımız hava nemlendirme cihazı, nihai üründeki görsel ve mekanik beklentiler nedeniyle FDM teknolojisiyle üretildi.

Cihazın seri üretiminde ABS’den üretilmesi planlandığından, cihaz parçalarının 3B baskısında gerçek mühendislik malzemesi (termoplastik) ABS M30 kullanıldı.

Stratasys’in Üretim Serisi’nde yer alan profesyonel 3B yazıcı, Fortus 400MC’de üretilen parçalar, ardıl işlemde kumlama, buhar (vapor-smoothing), zımpara, macun ve astar uygulamalarından geçerek iyileştirildi ve montaja hazırlandı.

Cihazın turuncu kısmı ise, bu parçada esnekliğe ve mükemmel yüzey kalitesine ihtiyaç duyulduğundan, VeroWhite malzemeden Objet 30 yazıcıda üretildi.

Sonrasında silikon kalıbı alınıp kalıp içerisine esnek poliüretan dökülerek üretilen parça pigment kullanılarak renklendirildi.

Direkt olarak kalıplama yönteminin tercih edilmesi benzer ürün geliştirme süreçlerinde ihtiyaç duyulan sık revizyonlar nedeniyle yatırım ve zaman maliyetlerini fazlası ile arttırmaktadır. Örneğin, 3B baskı ile gerçeğine oldukça yakın bir sonuç alınan bu cihazın direkt olarak enjeksiyon kalıpla üretimi tercih edilmiş olsaydı, Foras için maliyet yaklaşık 50 kat artacaktı. Ayrıca istenen sonuca ulaşılamaması riski de yüksekti. Özetle +90 3B Dijital Fabrika’nın 3B çözümleri sayesinde, yaklaşık 100.000 TL gibi bir bütçenin boşa gitmesi riski ortadan kalktı. İlerleyen aşamada sektöre sunulan cihaza alınan geri bildirimler doğrultusunda yapılan parça revizyonları da yine 3B baskı teknolojileri ile hızlı ve ekonomik şekilde çözümlenmiştir.

+90 3B Dijital Fabrika’mızın 3B baskı teknolojileri sayesinde projenin zaman maliyeti de büyük oranda azalmış oldu. Yaklaşık 16 saatlik bir 3B baskı süresine ihtiyaç duyan cihaz, ardıl işlemler ve 2 günlük kalıplama prosesi dahil olmak üzere toplamda 5 iş gününde müşterimize teslim edildi.