IP SLOWBUILD – BURCU ECE İLGÜ RÖPORTAJI

İlk röportajımıza kahvelerimizi kaldırdıktan sonra başlıyoruz. (Gülüşmeler…)

1. Merhaba, öncelikle sizi tanımak istiyoruz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

31.12.1991 Yılında İstanbul’da doğdum. Yeni yıla 6 saat kala. 🙂 Işık Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Tasarım yönümün ağır bastığını da düşünerek, makine mühendisliği alanını tercih ettim. 2014 yılında Ford Otosan’da çalışmaya başladım, işimi, ekibimi ve ekip liderimi çok severek devam ediyorum. 

2. +90 3B Dijital Fabrika ile nasıl tanıştınız?

Sizlerle yürüttüğümüz projeye ben sonradan dahil oldum. Necati Bey’in programı yoğunlaşınca projeye ben devam ettim. Bu vesile ile sizlerle tanışmış oldum. Sizinle ilk tanıştığımda açıkçası 3B yazıcılar ve 3B baskı hakkında hiçbir fikrim yoktu. Aynı dili başlangıçta konuşmak zordu. 🙂 Proje yöneticiniz Cem Severcan’dan çok şey öğrendik. Ama şu an bıraksanız kendi firmamı açarım. 🙂 (Gülüşmeler…)
Öhö Öhö (Öksürerek ciddiyeti geri kazanıyoruz… 🙂 )

3. Bizimle sürdürdüğünüz “IP Slowbuild” projeniz ile ilgili biraz detay alabilir miyiz?

2018 yılında çıkaracağımız yeni bir araç projemiz ile ilgiliydi. Bizler için de bir ilk oldu proje. Çünkü ilk defa inhouse olarak böyle bir projeyi kendimiz yaptık. Üretim aşamasında büyük sıkıntılar yaşamamak adına, 3B yazıcılar ile prototip üretimi yaptırarak olası hataların önüne geçmek istedik. Bütün parçalarımızın sizden prototiplenmesini talep ettik. Sanal ortamda çok farklı gözüken tasarımların üretilmiş halini görmüş olduk. Sanalda büyük gözüken parçalar gerçekte küçücük çıkıyor. Küçük parçalar büyük çıkıyor, inanılmaz bir tecrübeydi! Bizim 2,5 yıldır yaptığımız mühendisliğin fiziksel halini gördük! “Bebeğimizi elimize almak gibiydi…” Prototip üretiminin amacı, parçaların birbirine takılıp takılamayacağını da görebilmekti. Proje beklediğimizden çok daha büyüktü ve çok güzel geçti. Departmanlar arasında da sunum yaptık ve çok ilgi gördü. Daha önce bildiğim kadarıyla IP için bu kadar büyük bir prototip çalışması yapılmamıştı. 

4. Size göre, +90’nın proje sürecine yaklaşımı nasıldı?

Şöyle söyleyebilirim, ben daha önce hiç böyle bir şirket ile çalışmamıştım. Çok sıcakkanlı ve çok samimiydiniz. Saat 23:30’da hala Cem Bey ile WhatsApp’tan projeyi konuşuyorduk. Ekip arkadaşımla çalışıyormuş gibiydim. Sanki bir şirketle iletişim kurmadık, projeye inanan arkadaşlarımızla beraber çalışıyorduk. Ekip olarak biz çok mutlu olduk. Gerçekten çok teşekkür ederiz. Proje bitsin ve teşekkürümü edeyim diye bekledim. Utku Bey yine muhteşem yardımcı oldu. Cem Bey şu parçada da şu varmış, Cem Bey yarına lazım, Cem Bey 2 saate yetiştirmemiz gerekiyor dediğimiz her anda, Cem Bey sadece tabi ki Burcu Hanım hemen halledelim noktasındaydı.

Cem Severcan: Bizlerde çok heyecanla bekledik. Projenin sonucunu görebilmek bizleri de çok mutlu etti. Sizlerin yüksek enerjisini paylaştık. 

5. +90 3B Dijital Fabrika’nın sizlere projenizde sağladığı avantajlar nelerdir?

+90 3B Dijital Fabrika’nın ürettiği prototipler ile tasarımımızda 14 tane sorun gördük. Kalıba dökülmüş olsaydı ciddi maliyetler bizi bekliyor olacaktı. Bütün parçaları tek bir şirkette ürettirmek, tedarikçi yönetimimizi kolaylaştırdı ve zamandan da ciddi anlamda tasarruf sağladık.

6. “IP Slowbuild” projenizde hangi teknolojileri kullandınız?

Evet, sanırım sıra neler öğrendiğimi test etmenize geldi 🙂 Siz daha iyi biliyorsunuz zaten ama neredeyse hepsini kullandık; FDM, OBJET, SLS teknolojileri ve daha nicesi… 

7. Dünyada bir ilk olarak sunduğumuz ULTEM malzemeden cross-carbeam üretimi, projenize nasıl bir katkı sağladı?

Büyük bir fikstür toplantısından sonra, ULTEM malzemeden cross-carbeam üretimi fikri çıktı. Dünyada bir ilk olan uygulamaydı. Mükemmel bir fikstür oldu. 

8. “IP Slowbuild” projenizin gizlilik detayları hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Proje yapılırken kimsenin fotoğraf ve video çekimine izin verilmedi. Çalışanların bile kendi telefonlarına görüntü alması yasaktı. 🙂 Projenin gizliliği en üst düzeydedir.

9. Son projeniz dışında bizlerle hangi projelere imza attınız?

Şu anda bu proje devam ederken, sizlere alüminyum kalıp için danışmıştım. Bu proje de muhtemelen önümüzdeki günlerde hayata geçecek ve sizlerle yine çalışacağız. İş dışında çok sevdiğimiz bir arkadaşımız için de maket ürettirmek istiyoruz. Hatta bu maket üretiminin maliyeti +90 ekibi tarafından da paylaşılacak. Sizlerin de artık arkadaşı olduğu için Ford Otosan ve +90 3B Dijital Fabrika olarak birlikte bir hediye vereceğiz. Toplam bedel 20’ye bölünecek. Altın günü gibi 🙂 Sadece iş ile ilgili değil, özel durumlarda da sizden destek alıyoruz. 

10. “IP Slowbuild” projesinde +90 ile çalışmak mesleki ve kişisel olarak size nasıl tatmin etti?

Dünyada bir ilk olarak sunduğumuz ULTEM malzemeden fikstür üretimi gibi bir ilke sizlerle imza atmak bence büyük bir başarıydı. Projemizde birebirde ne uygulanacaksa yaptık. Organizasyon 2 günde gerçekleşti ve o 2 gün boyunca ayaklarım yere değmiyordu. 🙂 Herkese benden çay diyebilecek durumdaydım. Ciddi bir çalışma gerektiren projeydi. Benim için Ford Otosan’da aldığım en büyük başarıdır. Kariyerim açısından mükemmel bir gelişme oldu. Parçalarımızın hiç biri kırılmadı. Hatta hevesimizi alamadığımız için tekrardan takıp çıkaracağız parçalarımızı. Ekip liderimiz Selçuk Bey’e, bu projede çalışan ve destek veren tüm ekip arkadaşlarımıza ve sizlere özellikle teşekkür ediyorum.

Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu!

Son olarak, sizlerin bize sormak istediği ya da eklemek istediği herhangi bir şey var mıdır?

Sizinle yaşadığımız çok ilginç, komik ve bir o kadar da öğretici bir anımıza değinmek istiyorum. Bir fikstür ürettirecektik, parçaları üzerine takmak için. Parçaların hepsi geldi, tarama raporları geldi. Utku Bey bana hepsini gösterdi ve her şey mükemmeldi. Çok emindik her şeyin mükemmel olduğuna. Ertesi gün parçaları yerine takıp sunum yapmadan önce biz bir kendi içimizde takalım dedik. Vaktimiz varken hazır, rezil olmak istemedik. 🙂 Elimize ilk parçayı aldık, götürdük fikstüre ama takamıyoruz. Sola bastırıyoruz sağa çıkıyor, sağa basıyoruz, sola çıkıyor. Ürünü fikstüre oturturken 8-9 mm’e varan sapmalar görüyoruz. Hemen Cem Bey’i aradık. Acil parça servisi 🙂 Cem Bey ve Utku Bey geldi. Sağına soluna tam 15 dk. baktılar. Cem Bey sürekli geziniyor, düşünüyor, Utku Bey parçaları inceliyor.

Cem Severcan: O anki terlememi sizlere anlatamam. Ne yapacağız diye düşünüyoruz, hatalı gözüken hiçbir şey yoktu.

Cem Bey de +90 ekibinden Serdar Bey’i arıyor. Biz fikstürün doğru toleranslarda olduğunu biliyorduk ama meğer fikstür mükemmelmiş. Olur da tüm ünitenin ağırlığı aşağıya doğru eğilme yapar diyerek Serdar Bey fikstür tasarımında HVAC ünitesini altını birkaç sunta ile desteklemek istemiş. Yapmamız gereken tek işlem bir suntayı çıkartmakmış. Bu işlemi yapınca, tüm parçalar direkt olarak yerlerine oturdu. Böyle bir rahatlama sanıyorum tarif edilemez. 🙂

Cem Severcan: 40 yıllık tecrübe 2 saniyede tüm sorunu çözdü. Tecrübeli ekibimize güveniyoruz. 🙂

Merve Ulusoy: Sizden hikayeyi dinlerken aklıma hiç ayarlanabilir olması gelmemişti. Aslında bu üretim ileriye dönük de mükemmel bir şey. Olası sapmaların önüne geçmenizi sağlıyor. Tarihe geçmeli 🙂

Cem Severcan: Fikstür üretiminin toplantısı çok garipti. Mükemmel bir ekipti. Serdar Bey inanılmaz tecrübeli. Sami Bey çok kalın bir kitapla gelmişti. Mühendis olarak hesaplamalar yapıyordu. Bir yandan Davut Bey ispatlayarak ilerliyor, malzemeyi tutup kır bakalım kırılıyor mu diyor. Serdar Bey sadece boşuna uğraşıyorsunuz beni dinleyin demişti. Bu toplantıyı hayatım boyunca unutmayacağım.

Benim için de inanılmaz bir toplantıydı. Herkes kendi brain storming’ ini yapıyordu. Sonuç olarak Davut Bey ve Serdar Bey’in dediği şekilde ilerledik.

“Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Çok keyifli bir sohbet ve röportajdı. Yeni projelerinizde sizlerle tekrar bir araya gelmek için sabırsızlanıyoruz.” 

AAAA Bitti mi? 🙂 Çok kısa oldu sanki… O enerjiyi tutturmak çok zor ve ben sizlerle bu enerjiyi yakaladığım için çok mutluyum. Yardımseverliğiniz, enerjiniz, arkadaşça tavrınız, her zaman imdadımıza koşmanız, sabrınız, elinizden gelen her şeyi yapmanız ve projeyi sahiplenmeniz… Durun bir bakayım unuttuğum bir şey var mı? Mail atarım ben size dahası da gelirse…  Kısacası mükemmeldi. Teşekkür ederim. ♥♥♥