Fiat Ticari Araçlarının Ürün Geliştirme Çalışmalarında +90 3B Dijital Fabrika Katkısı

Türkiye’nin ticari araç üretiminde son yıllarda gösterdiği sıçramanın bir sonucu olarak aynı araçlara yönelik ürün geliştirme çalışmaları da hız kazanmış bulunuyor. +90 3B Dijital Fabrika otomotiv sektöründe gerek ana sanayi, gerekse yan sanayiye ürün geliştirme süreçlerinin hızlı ve verimli şekilde sonlandırılması adına ara süreçlerde gereken prototip ve hızlı parça imalatı konusunda destek vermektedir.  Bugünlerde yollarda sıklıkla karşılaştığımız Fiat Fiorino ve Fiat Doblo araçlarının ürün geliştirme çalışmaları buna güzel bir örnek teşkil ediyor.

Fiat Fiorino ve Fiat Doblo araçlarının ürün geliştirme çalışmalarında proje doğrulama süreçleri için FDM teknolojisi ile üretilen prototipler kullanılmıştır.

Bu iki aracın ürün geliştirme çalışmalarında çeşitli süreçlerde kullanılmak üzere farklı büyüklükteki parçaların FDM teknolojisi ile prototipleri üretilmiştir. FDM teknolojisi ile ABS, PC/ABS, PC gibi termoplastik malzemelerle üretim yapılabiliyor olmasının avantajlarından yararlanılmıştır. Araç proje doğrulama çalışmalarında araç içi ve araç dışındaki tüm plastik parçalar FDM teknolojisi ile ABS malzemeden üretilmiştir.

Araç proje doğrulama çalışmalarında resimde görünen araç içi ve araç dışındaki tüm plastik parçalar FDM teknolojisi ile ABS malzemeden üretilmiştir. Üretim haznesine sığabilen modeller tek parça olarak üretilmiş olup, torpido grubu ve tampon gibi hazneye sığmayan modeller ise parçalı olarak üretilip daha sonra komple hale getirilmiştir

1
1

Üretilen örnek bir modelin STL görüntüsü

1
1

STL modelin hazneye sığacak şekilde parçalara ayrılışı

1
1

Ayrı ayrı üretilen parçaların birleştirilmesi ile elde edilen prototip

1
1

Prototipin optik tarama yöntemi ile taranması ile elde edilen nokta koordinatlarının matematiksel CAD model ile karşılaştırılması

FDM teknolojisi özellikle tampon ve torpido grubu gibi büyük parçaların üretilmesinde ölçüsel hassasiyet ve dayanım değerleri ile öne çıkan bir teknolojidir. Yukarıdaki resimlerde görülen tampon parçaları da FDM teknolojisi ile büyük ebatlı parça üretimine ilişkin bir örnektir.