FDM Teknolojisinde Ardıl İşlemler


TÜRARDIL İŞLEMTANIM
ZorunluÇözülebilir Destek3D yazıcı teknolojilerinden FDM ile üretilen ve destek malzemesi gerektiren tasarımlarda; üretim işleminden sonra destek malzemelerini özel bir solüsyon ile çözerek çıkartıyoruz. Destek malzeme ile temas halinde olan yüzeyde pürüzsüz bir görüntü istendiğinde, zımpara işlemi uyguluyoruz. Çifte ekstrüzyon durumunda; destek, yüzey kalitesini kaybetmeden çözülebilir.
Yüzey İşlemleri
ZımparaFDM (Fused Deposition Modeling) malzemelerine zımpara işlemi uygulanabilir. Yumuşak olan FDM plastiklerinde, zımpara kağıdı kullanılarak hafif zımparalama yapıyoruz.
Macun3D yazıcı teknolojilerinden FDM ile üretilen parçaların yüzeylerinde pürüzsüz bir görüntü için macun kullanıyoruz. Küçük boşlukları doldurmak için, epoksi reçine iyi bir çözümdür. Macun işlemi yapıldıktan sonra, daha iyi bir sonuç için yüzeyleri zımparalıyoruz.
Birleştirme
Yapıştırma3D printer tablasına sığmayan boyuttaki parçaların 3D datalarını, geometriye uygun olarak kesiyoruz. Bu parçaların ayrı ayrı üretiminden sonra, parçaların arasına özel bir solüsyon uygulayarak birbirlerine yapışmalarını ve yekpare olmalarını sağlıyoruz.
KaynakParçaların arasına plastik bir filament yerleştiriyoruz. Filamenti parçaların arasında eritip soğumaya bırakıyoruz. Filament kuruması ile kaynak işlemi tamamlanmış olur. Kaynak kuruduktan sonra, daha iyi bir yüzey sonucu için ek yerleri zımparalıyoruz. Kaynak; hacim kısıtlaması olan durumlarda, daha küçük parçalara ayrılması gereken tasarımlar için popüler bir çözümdür.
Estetik

CilaZımparalamadan sonra, yüzey üzerinde plastik cila bileşimi kullanıyoruz. Küçük ve karmaşık özelliklere sahip tasarımlar için cila uygun olmayabilir.
Astar Boya & BoyaFDM’in astar boya ve boya işlemi, ardıl işlemler arasında en yaygın yöntemdir. Cila işleminde olduğu gibi; boya işleminden önce hazırlanmış iyi bir yüzey, daha iyi bir sonuç verir. Eğer gerekliyse; boyadan önce 2 ince kat halinde astar boya uyguluyoruz. Boya işlemi için, sprey boya uygundur ve belirli bir sayıda düzgün bir şekilde uygulanan katmanlar, pürüzsüz bir yüzey sağlar.
Metal KaplamaFDM parçaları, iletken kaplama veya metal kaplama ile kaplanabilir.
Vapor SmoothingVapor smoothing, genellikle ABS parçaları ile ilişkilendirilmiş bir ardıl işlem tekniğidir. Parçaları bir hazneye yerleştiriyoruz ve kısa bir süre için özel bir solüsyon buharı uyguluyoruz. Buhar, parçanın dış yüzeyini çözerek pürüzsüz ve parlak bir yüzey elde etmemizi sağlıyor. Pürüzsüzlüğün derecesine bağlı olarak, detaylarda kayıplar gözlenebilir.
Epoksi KaplamaEpoksi kaplama ile sert ve pürüzsüz dış yüzeyli FDM parçaları elde ediyoruz. Epoksi kaplamalı FDM parçaları için, iki parçalı epoksiler en çok kullanılan yöntemdir. Zımpara, diğer FDM kaplamalarında olduğu gibi önemli bir adımdır. İstenilen kalınlığı elde edene kadar, epoksiyi ince katmanlar halinde parçalara uyguluyoruz.