FEKA OTOMOTİV – EROL KOCABIYIK RÖPORTAJI

Feka’ya geldik. Erol Bey ile yapacağımız röportaj için heyecanlıyız. Cem Bey ile kendi aramızda konuşuyoruz, Erol Bey’in dedikodusunu yapıyoruz 🙂 . Şöyle ciddi, böyle detaycı diyoruz.  Şaka bir yana, kendisi için otomotiv sektöründe aydınlatma grubunun duayenlerinden biri desek abartmış olmayız. Dile kolay, tam tamına 17 yıllık tecrübe var karşımızda. Profesyonel yaşantısının dışında, kendisi hem eğlenceli hem de sohbeti çok hoş bir insan. Çaylarımızı söylüyor ve sohbetimize başlıyoruz… Hazır mısınız?

1. Erol Kocabıyık Kimdir? Kendinizi anlatabilir misiniz?

Erol Kocabıyık ben. 2000 yılında başladım iş hayatına… İlk önce Farba ile başladım. 4,5 yıl optik mühendisi olarak çalıştım. Akabinde, Mako ile devam ediyor serüven… Mako’da 12 sene boyunca optik mühendisi, optik ve bölüm yöneticisi görevlerini üstlendim. Daha sonra, 2016 yılının nisan ayında Feka’ya optik ve elektronik şefi olarak geldim. Geçtiğimiz yıldan beri, AR-GE bölüm müdür yardımcısı olarak kariyerime devam ediyorum. 17 yıldır sektördeyim, 3 büyük aydınlatma firmasının 3.’sündeyim. Güzel bir süreç, şimdi işin tüm AR-GE aktiviteleri ile ilgileniyoruz.  

Merve Ulusoy: O kadar tecrübeye rağmen, genç bir beyefendi ile birlikteyiz şu an. 🙂 Anlattıklarınızla, insan yaşlı birini bekliyor karşısında.

Erol Kocabıyık: Geceleri saymıyorum normalde 🙂 🙂 🙂 Gece hayatımız pek olmadığı için, yarı yarıya yaşıyoruz hayatı. (Erol Bey’in gençlik formülünü de öğrenmiş olduk bu durumda.)

Cem Severcan: 🙂

2. +90 3B Dijital Fabrika ile Nasıl Tanıştınız, Hatırlıyor Musunuz? 

Ahhh, evet! Hatırlıyorum, çok iyi hatırlıyorum. Mako’dayken ilk Arifhan Bey ve Deniz Bey’le tanışmıştım.

Merve Ulusoy: Deniz Özdemir!

Cem Severcan: Evettt…

Evet, Deniz Özdemir. Deniz Bey ile 4 yıllık bir çalışma sonrasında, Mako’ya hızlı prototipleme makinesi aldık. 2012 yılında aldık. Prototip ihtiyaçlarımız oldukça da +90 kardeş firmayı önerdiler. Veee, Davut Bey ile tanıştık. 2011 yılından beri +90’ı tanıyorum.

Merve Ulusoy: Bayağı olmuş, tam 7 yıllık bir geçmişimiz var birlikte.

Cem Severcan: Daha da fazla.

Ama Deniz Bey’ler ile birlikte 7 + 4, 11 yıllık tanışıklığımız var.

3. 3D Yazıcı Teknolojilerinin Sizin Sektörünüz Bazında Katkısı Nedir?

Sektör bazında katkısı çok fazla. Yaptığınız tasarımı herhangi bir yatırım yapmadan doğrulayabiliyorsunuz. Çünkü, bilgisayar ortamında her şey oluyor. Girdileriniz doğruysa, çıktılarınız o kadar doğru olabiliyor. Girdiyi doğru girmek için de yetkin olmak gerekiyor. Üniversitelerde maalesef otomotiv mühendisliği yok. Şimdi Uludağ Üniversitesi’nde var. Ama aydınlatma ve optik mühendisliği bölümü çok yok. Bu bağlamda baktığımız zaman, tasarıma doğru diyoruz ama optik ve termal olarak doğru sonucu alamayabiliyoruz. Prototipini ürettiğimiz zaman tasarım doğrulamak için bu büyük bir avantaj. Ekonomik çözümlerle, doğru sonuca ulaşıp, ana sanayiyi ikna etmeniz kolaylaşıyor.

4. +90 3B Dijital Fabrika’nın Hem Konvansiyonel Hem de Katmanlı İmalatının Kalitesini Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Kalite olarak, üst seviyede bir kalite var. Beklentilerimizi karşılıyor. +90’nın geliştirecek tek şeyi var. Dış lenste özellikle geçirgen kırmızı, beyaz olanlarda yeterli seviyede parça alamamıştık. Anahtar teslim aydınlatma projeleri için sizin biraz know-how’ı arttırmanız gerekiyor. Bu durumda Davut Bey’in bu durumla ilgilenmesi gerekiyor.

Cem Severcan: Davut Bey’in bu taşın altına elini koyması gerekiyor.  🙂

Bizim de bir stop lambası projemiz var. Olursa, sizinle çalışmayı düşünüyoruz. Ama bu yetkinlikte olmazsanız, nasıl yapacağız bizim de bunu düşünüyor olmamız gerekiyor.

5. Peki Bu Zamana Kadar Hangi Teknolojilerimizden Faydalandınız?

Polyjet, FDM ve milling (CNC) teknolojilerinden faydalandık. Ağırlıklı olarak, FDM ve milling kullanıyoruz. Milling özellikle tüm ihtiyacımızı karşılıyor. Özellikle, optik performansı olan ürünleri gayet istediğimiz seviyede. Kalıba hazır bir parça alabiliyoruz.

Merve Ulusoy: Şimdi hazır çaylarımızda gelmişken, işin en gergin tarafına gelelim mi? Yavaş, yavaş… Biz gelmeden önce, sizin dedikodunuzu yaparken Cem Bey 3D yazıcı teknolojilerine çok hakim olduğunuzdan bahsetti. Sizlere mini bir quiz hazırladık. Dolayısıyla soruları zor seçtik. Acımadık. 🙂

Merve Ulusoy Erol Kocabıyık Cem Severcan

Mini Quiz!!!

1. Tırnaklı parçalarda hangi teknolojiyi tercih ediyoruz?  

Fikrim mi, teknik olarak mı? FDM uygun! Çünkü FDM ile ürettiğiniz ürün %90 oranında asıl parçanız ile uyumlu olabiliyor. Objet teknolojisi de kullanılabilir. Ama, son üründe hangi malzeme kullanılacaksa, prototipte de o malzemeden çalışmak daha doğru sonuçlar veriyor.

2. Housing ve Cover parçalarında hangi teknolojiyi tercih ediyoruz?

PC-ABS ya da PC. Yani yine FDM teknolojisi.

Merve Ulusoy: Ne güzel cevapları bir de malzemeler ile birlikte alıyoruz.

Cem Severcan: Tabi, kesinlikle aynen öyle.

3. Peki, hassas prizmatik yüzeylere sahip parçalarda hangi teknolojiyi tercih ediyoruz?

Bu konuya çalışmadım. Çalışmadığım yerden sordunuz. 🙂

Cem Severcan: 3D gibi düşünmeyin sadece.

Merve Ulusoy: Evet, geleneksel de düşünebilirsiniz.

Aaaa, o zaman miilling olması gerekiyor. Çünkü millingde %100 aynısı çıkıyor ve aynı malzemeden işliyorsunuz.

Merve Ulusoy: Ama bu nasıl oluyor, tüm sorularımız cevaplanıyor. 🙂 Çok da quiz olmadı sanki bu.

Cem Severcan: Ben demiştim. 🙂

4. Şeffaf parçalarda hangi teknolojiyi tercih ediyoruz?

Milling.

Cem Severcan: Başka yöntemlerimiz de var.

Silikon mold da var. Davut Bey’e selam söyleyin. 🙂

5. O kadar malzemeden de bahsettiniz, ben bildiğinizi düşünüyorum ama 180 derecenin üzerinde dayanım sağlay….

(Sorumuzu biz daha soramadan, cevap geliyor… 🙂 ) ULTEM!

Merve Ulusoy: Bravo! Tırnaklı parçalarda bu arada SLS teknolojimizi de kullanıyoruz.

Gerçek plastik malzeme kullanılmadığı için tercih etmiyorum.

Merve Ulusoy: 5’te 5! Biz size bir karne hediyesi verelim… 🙂 Peki, bizim sorularımız bu kadardı. Sizlerin Cem Bey ya da +90 ile ilgili eklemek istediği herhangi bir şey var mı? Çekiştirebiliriz o yokmuş gibi. 🙂

+90 Camiasında tanıdığım arkadaşlarla ilgili bir sorunum yok. Hepsi pozitif, güler yüzlü arkadaşlar. İyi anlatıyorlar. Pozitif bir ilişkimiz var. Kişisel olarak tek sorun, Cem Bey’in Beşiktaşlı olması. 🙂 Diğer konularla ilgili zaten bir problemimiz yok. Bazen telefonlarımı açmıyorlar ama tekrar arıyorum. 🙂

Biz Erol Bey ile sohbetimizden çok keyif aldık, umarız sizler de keyifle okursunuz. Erol Bey’e bir kere daha buradan da teşekkür edelim.

Prototip Üretiminin Otomotiv Aydınlatma Sektörüne Katkısı

Sektör bazında katkısı çok fazla. Yaptığınız tasarımı herhangi bir yatırım yapmadan doğrulayabiliyorsunuz. Çünkü, bilgisayar ortamında her şey oluyor. Girdileriniz doğruysa, çıktılarınız o kadar doğru olabiliyor. Girdiyi doğru girmek için de yetkin olmak gerekiyor. Üniversitelerde maalesef otomotiv mühendisliği yok. Şimdi Uludağ Üniversitesi’nde var. Ama aydınlatma ve optik mühendisliği bölümü çok yok. Bu bağlamda baktığımız zaman, tasarıma doğru diyoruz ama termal olarak doğru sonucu alamayabiliyoruz. Prototipini ürettiğimiz zaman tasarım doğrulamak için bu büyük bir avantaj. Ekonomik çözümlerle, doğru sonuca ulaşıp, ana sanayiyi ikna etmeniz kolaylaşıyor.