Erdil Yaşaroğlu’na Heykel Üretiminde +90 3B Dijital Fabrika Desteği

Erdil Yaşaroğlu’na Heykel Üretiminde +90 3B Dijital Fabrika Desteği

+90 3B Dijital Fabrika, hızlı kalıplama konusunda edindiği deneyimi endüstriyel ürünler dışındaki alanlara taşımaya devam ediyor.

Karikatürist – heykeltraş Erdil Yaşaroğlu’nun heykel projesi buna ilişkin güzel bir örnek.

Sanatçı çoklu olarak üretmek istediği heykeller için +90 3B Dijital Fabrika’ya başvurduğunda durumu değerlendiren teknik ekibimiz, 8 adet üretilecek figür için silikon kalıplama tekniğinin en uygun yöntem olacağını tespit etti.

Erdil Yaşaroğlu’nun figürün üç boyutlu bilgisayar modelini +90 3B Dijital Fabrika’ya teslim etmesi ile çalışmalar başladı.

Üzerlerine yolluk ve çıkıcılar yerleştirilen parçalar ahşap bir sandığa yerleştirilerek silikon dökümü gerçekleştirildi.
Silikon kürlendikten sonra ikiye kesilerek her bir yarı için bir silikon kalıp elde edilmiş oldu.

Elde edilen kalıplara mermer tozu takviyeli reçine esaslı plastik malzeme döküldü. Döküm sonrası fırınlanan kalıplar açılarak her bir yarının yolluk – çıkıcı izleri ve çapakları temizlendi ve parçalar yapıştırılarak birleştirildi.

En son astarlama, zımparalama ve akrilik boyama çalışması yapılarak heykeller hazırlandı ve ahşap kaidelerine monte edilerek teslim edildi.

Erdil Yaşaroğlu’na Heykel Üretiminde +90 3B Dijital Fabrika Desteği

Parça üzerindeki detaylar ve ulaşılması güç bölgeler nedeni ile heykelin ortadan ikiye bölünmesi, her bir yarı-modelin ayrı ayrı üretilmesi ve yapıştırılarak birleştirilmesinde karar kılındı. SLS teknolojisi ile 1:1 ölçekte üretilen parçalar üzerinde Erdil Yaşaroğlu’nun kontrolünde zımparalama – astarlama işlemleri yapılarak detaylarda kayba yol açılmadan yüzey kalitesi iyileştirildi.

İlk olarak Contemporary sergisinde tanıtılan ürün, 7 plastik ve 1 alüminyum olmak üzere toplamda 8 adet olarak üretildi.