Enjektör Zırhı Prototipi

Proje kapsamında 1 cc, 2-2,5 cc ve 5 cc enjektörler için kullanım güvenliğini arttırmak amacıyla geliştirilen metal zırhların prototip üretimi gerçekleştirilmiştir.

Öncelikle hassas PolyJet tekniği ile direkt üç boyutlu bilgisayar modelinden üretimi gerçekleştirilen master modeller kullanılarak silikon kalıplar elde edilmiştir. Elde edilen kalıplara vakum ortamında mum malzeme dökülerek mum modeller elde edilmiştir. Mum modeller üzerinde tesviye ve yüzey işlemlerinin ardından ölçüsel kontroller yapılarak modeller metal döküm prosesine hazırlanmıştır.

Hassas döküm prosesinde mum modeller öncelikle seramik ile kaplanmakta ve fırınlanmaktadır. Yüksek sıcaklıkta seramik sertleşirken içindeki mum malzemenin eriyip akması ile seramikten bir kabuk kalıp elde edilmektedir. Elde edilen bu kalıplara Alüminyum malzeme dökülmüştür. Seramik kabuğun kırılarak temizlenmesi ile metal parçalar elde edilmiştir. Son olarak tesviye işlemlerinden geçen metal ürünler çeşitli testlerde kullanılmak üzere müşteriye teslim edilmiştir.

1
1

3D CAD Model

1
1

Mum

1
1

Metal Ürün