ARDIL İŞLEMLER

Eklemeli imalat teknolojilerinde üretilen prototip parçaların yüzeylerine iyileştirmek de +90 Dijital Fabrika’nın sunduğu hizmetlerden biridir. Gerçek mühendislik malzemelerinden üretilen parçaların dış yüzeylerine zımpara, astar, macun ve boya işlemleri uygulayarak, prototip ürünlerinize son kullanıcı görünümü kazandırıyoruz. Bu işlem sırasında uzman ekiplerimiz parça yüzeyinde son derece titizlikle çalışarak tüm detay ve hassasiyetleri 3B modele uygun olarak ilerletiyorlar.

Uygulamalar

Kullandığımız profesyonel 3B Yazıcı sistemlerinde ürettiğimiz parçaların tamamının destek malzemelerini ardıl işlem cihazlarımızda temizliyoruz.

FDM parçalarının yüzeylerini iyileştirme ve sızdırmazlık özelliği kazandırmak için Smooth Station sistemi kullanıyoruz. Bu sayede homojen bir şekilde parçaların tüm yüzeylerine eşit oranda yüzey iyileştirme uygulayabiliyoruz.

Ürettiğimiz eklemeli imalat parçalarını boyalı hale getirmek için de sırasıyla zımpara, astar, macun ve boya uygulama adımlarını takip ediyoruz. Bu işlem adımlarının özeti;

Zımpara: 3B Baskı parçalarının destek malzemeleri temizlendikten sonra uyguladığımız ilk işlem adımıdır. Parçalar üzerindeki kaba katman izlerinin giderildiği aşamadır.

Astar: Boya yapılacak yüzeyi sağlamlaştırmak ve boyanın yüzeye tutunabilmesi için uyguladığımız işlemdir. Bu işlem sırasında parça üzerindeki kusurları görülmesi sağlanır.

Macun: Astar işleminden sonra yapılan zımpara ile açıkta kalan kusurlu yüzeylerin düzeltilmesi için uyguladığımız bir nevi kapatma işlemidir.

Boya: Sırasıyla uygulanan Zımpara, Astar , Macun işlemleri sonrasında parça istenilen pürüzsüz yüzeye ulaştığında son kat  boya işlemini uyguluyoruz. Boya işlemi için sizlerden sadece renk kodu (RAL) kodu talep etmekteyiz. RAL kodunu bizlerle paylaşın ve gerisini uzman ekibimize bırakın.

Boyama Süresi: Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm aşamalar tecrübeli ustalarımızın maharetli elleriyle yapılıyor; bu nedenle parçanın karmaşıklığı, boyutları , kullanılan teknoloji ve malzeme yapısına göre uyguladığımız bu işlem süreleri değişmektedir. Detaylı bilgi için Uzman proje ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

RAL KODLARI

RAL KODLARI