3D YAZICIDAN 3D BASKI

3D Yazıcılar 20 yılı aşkındır hayatımızda olmasına rağmen, ancak günümüzde kitlelere hitap eden bir gerçekliğe dönüştü. 3D Printer, 3D Yazıcı ya da 3 boyutlu yazıcı teknolojileri satın alma biçimimizi ve üretim şeklimizi çoktan değiştirmeye başladı. 3D printing teknolojisinin gelişim sürecine, nasıl işlediğine ve geleceğimizi nasıl şekillendirdiğine gelin birlikte bir göz atalım.

3D YAZICI NEDİR?

Nispeten yeni bir teknoloji! 3D yazıcı / 3D printer, bilgisayar ortamındaki dijital modelden elle tutulabilir 3 boyutlu katı cisim üretme teknolojisidir. 1970’lerin sonlarında ortaya çıkan 3D yazıcı ( 3D printer ) yeni sanayi devriminin öncü trendi haline geldi.

1979’da Dr. Carl Deckard ve Dr. Joseph Beaman; Selective Laser Sintering (SLS) teknolojisini geliştirdi. Bu teknoloji, yüksek enerjili lazer ışınları yardımıyla plastik, cam, metal ya da seramik malzemeden oluşan ince partiküllerden 3 boyutlu katı modelin üretilmesini sağlıyor.

1987 yılında Charles Hull, reçine malzemenin lazer yardımıyla katman katman katılaştırılması esasına dayanan Stereolithography teknolojisinin patentini aldı.

1989’da, üretilecek modele sonradan sökülebilen destek yapıları örmeyi içeren, Fused Deposition Modelling (FDM) teknolojisini geliştiren S. Scott Crump tarafından, Stratasys isimli 3D Yazıcı şirketi kuruldu.

3D Yazıcı / 3D printer / 3 boyutlu yazıcı sektöründeki tüm bu katman katman üretim yöntemleri terminolojide yerini Eklemeli İmalat olarak aldı.

ADIM ADIM FDM TEKNOLOJİSİ İLE 3D BASKI

 • CAD

  CAD (Computer-Aided Design) yazılımını kullanarak bir obje tasarlıyoruz. 1959 yılında, General Motors ve IBM ilk bilgisayar destekli tasarım programını oluşturmak üzere çalışmaya başladı. DAC (Design Augmented by Computer) olarak adlandırılan bu çalışma tarihteki bilinen ilk CAD programıdır.

 • MALZEME

  Modele uygun malzeme seçildikten sonra oluşturulan tasarım datasını 3D yazıcıya gönderiyoruz. 3D Yazıcılarımızda / 3D printerlarımızda gerçek mühendislik malzemesi olan termoplastik malzeme kullanıyoruz. Hazırlanan 3D model internet üzerinden yazıcıya gönderilir.

 • ÜRETİM

  Erime noktasına kadar ısıtılmış termoplastik malzeme nozzledan katmanlar halinde tablaya dökülür. Üretilecek parçanın yer aldığı tabla üretim boyunca, katmanlar oluştukça yavaşça aşağı doğru hareket eder.

 • ÜRÜN

  3D modelimizin destek malzemesi sökülerek, nihai ürün elde edilir.

3D BASKI / 3D YAZICI / HIZLI PROTOTİPLEME UYGULAMALARI

3D Yazıcı’dan Otomotiv Parçaları
3D Yazıcı’dan Savunma ve Havacılık Parçaları
3D Yazıcı’dan Beyaz Eşya Parçaları
3D Yazıcı’dan Sanat ve Mimari Parçaları
3D Yazıcı’dan Medikal Parçaları